Ներկայացվել է Թագուհի Թովմասյանին ԱԺ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հեռացնելու նախագիծ
ԱԺ ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը և քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը շրջանառության մեջ են դրել ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագիծ:
Նախագծի հիմնական զեկուցողն է լինելու Հովիկ Աղազարյանը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Թագուհի Թովմասյանն իր նախագահությամբ հանձնաժողովի նիստում ՀՀ հարյուր հազարավոր քաղաքացիների արժանապատվության վիրավորման և ատելության խոսքի նկատմամբ ցուցաբերել է անտարբեր վերաբերմունք՝ իր անգործությամբ նպաստելով դրա կրկնությանը։
Նախագծի հիմնավորումների մեջ նաև նշվում է, որ նպատական ունեն հետագայում ընտրել հանձնաժողովի նախագահ, որը հավուր պատշաճի կկատարի իր պարտականությունները, այդ թվում կմասնակցի ԱԺ խորհրդի նիստերին։ Ըստ հեղինակների, Թովմասյանն այս ընթացքում անցկացված 46 նիստերից մասնակցել է միայն 8-ին։

Руководитель фракции ГД НС Айк Конджорян и секретарь Артур Ованнисян внесли в обращение проект решения НС о прекращении полномочий председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и связям с общественностью Тагуи Товмасян .
Овик Агазарян станет главным докладчиком проекта.
В обосновании проекта отмечается, что Тагуи Товмасян проявила безразличное отношение к оскорблению достоинства сотен тысяч граждан РА и разжиганию ненависти на заседании возглавляемой ею комиссии, способствуя своим бездействием их повторению.
В обосновании проекта также упоминается, что они нацелены на то, чтобы в будущем избрать председателя комиссии, который будет надлежащим образом выполнять свои обязанности, в том числе участвовать в заседаниях Совета НС. По данным авторов, Товмасян участвовала только в 8 из 46 заседаний, проведенных за этот период.