Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական գործընթացի զարգացումները
Հուլիսի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը ֆրանսիացի գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Անդրադարձ է կատարվել առանցքային հարցերին, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո հասցեագրման, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակմանն առնչվող հարցերի:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով խնդիրները լուծելու անթույլատրելիությունը, Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ գործողություններից և սադրիչ հռետորաբանությունից զերծ մնալու անհրաժեշտությունը:
Ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամի հաղթահարման և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումներին ուղղված հետագա գործողությունների կանխման ուղղությամբ միջազգային ջանքերի հրատապությունը:

Главы МИД Армении и Франции обсудили развитие армяно-азербайджанского процесса
6 июля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Катрин Колонна. Собеседники обменялись мнениями по вопросам безопасности и стабильности в регионе.
Арарат Мирзоян представил французскому коллеге последние события в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений. Были затронуты ключевые вопросы, в частности демаркация государственной границы между Арменией и Азербайджаном, решение вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма, а также вопросы, связанные с разблокированием экономических и транспортных путей в регионе.
Министр Мирзоян подчеркнул недопустимость решения проблем путем применения силы или угрозы применения силы, необходимость для Азербайджана воздерживаться от агрессивных действий и провокационной риторики.
Подчеркнута актуальность международных усилий по преодолению гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора, и предотвращению дальнейших действий, направленных на этническую чистку со стороны Азербайджана.