ԼՂ պաշտպանության բանակի գոյության պատճառները յուրաքանչյուրը կարող է գտնել Ադրբեջանի քարոզչության և գործողությունների մեջ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը: Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և այլ հարցերի:
Մասնավորապես, վարչապետը նշել է.
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում օր-օրի սրվում է: Ինչպես տեղյակ եք, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած սադրանքից հետո Լեռնային Ղարաբաղը զրկված է բոլոր տեսակի ապրանքների մատակարարումներից: Մատակարարումներ իրականացնելու հնարավորություն չունեն նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահները, որովհետև Լաչինի միջանցքն արգելափակված է ամբողջապես:
Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները նույնպես ամիսներ շարունակ խափանված են Ադրբեջանի կողմից: Միևնույն ժամանակ, տեսնում ենք ադրբեջանական հռետորաբանության և քարոզչության շարունակական սրում հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ: Չեն դադարում Հայաստանի Հանրապետության հասցեին հնչող ադրբեջանական անհիմն մեղադրանքները, մասնավորապես, Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանից պահանջել Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերել Հայաստանի բանակի ստորաբաժանումներն այն պայմաններում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում զինվոր չունի: Արձանագրում եմ ևս մեկ անգամ՝ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության բանակ չկա, Լեռնային Ղարաբաղում գործում է ԼՂ պաշտպանության բանակը, որի գոյության պատճառները յուրաքանչյուր ոք ամեն օր կարող է գտնել Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչության և գործողությունների մեջ, որի անթաքույց էությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին էթնիկ զտման և ցեղասպանության ենթարկելն է:
Ըստ էության, այդ քաղաքականության սողացող իրագործումն ենք այսօր տեսնում Լեռնային Ղարաբաղում: Էթնիկ զտման ադրբեջանական այդ քաղաքականության մասn է նաև այն միջազգային կազմակերպությունների և երկրների թիրախավորումը, ովքեր օբյեկտիվ գնահատական են տալիս Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և Ադրբեջանի գործողություններին:
Այս առումով, Ադրբեջանն ամիսներ շարունակ լայնածավալ հակաքարոզչություն է սկսել Ֆրանսիայի նկատմամբ, որի թե պաշտոնական, թե հանրային հարթակներում հնչում են հասցեական գնահատականներ և ահազանգեր` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ իրագործվող ապօրինի քայլերի մասին: Ֆրանսիայի դեմ ուղղված քարոզչությունն այլ երկրների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամին հասեցական հնարավոր գնահատականները կանխելն է: Հայաստանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային՝ պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկի, որ ավելի ու ավելի շատ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ հասցեական գնահատականներով հանդես գան՝ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ:
Այս ողջ իրավիճակին մեր արձագանքը պետք է լինի շարունակական դիվանագիտական աշխատանքը: Որքան էլ ծանր լինի թե բարոյապես, թե քաղաքական, թե էմոցիոնալ առումով՝ մենք որևէ պարագայում ինքնատիրապետումը չպետք է կորցնենք:
Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել իր տարածքով տրանսպորտային կապի ապահովման պարտավորությունները չկատարելու մեջ՝ միջանցքային ինչ-որ երկիմաստ մեկնաբանություններով: Այստեղ նույնպես ստիպված եմ կրկնել, որ Հայաստանը երբևէ ոչ գրավոր, ոչ բանավոր որևէ միջանցքային պարտավորություն չի ստանձնել և նման որևէ մեկնաբանություն երբևէ չի ընդունի: Որ Հայաստանը որևէ միջանցքային պարտավորուրթյուն չի ստանձնել՝ կարող է տեսնել յուրաքանչյուր ոք՝ կարդալով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Ինչ վերաբերվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավոզորության ներքո ապաշրջափակմանը՝ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է և հայտարարում է, որ պատրաստ է դրան: Արդեն վաղուց Հայաստանի կառավարւթյան որոշման նախագիծ է դրված պաշտոնական շրջանառության, որով նախատեսվում է թվով երեք հսկիչ անցակետերի հիմնադրումը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին՝ Հայաստանի կողմից: Այդ որոշումը չի ընդունվում՝ Ադրբեջանի դեստրուկտիվ մոտեցման պատճառով, որը նմանատիպ գործընթաց անգամ չի էլ նախաձեռնել և չի ցանկանում ճանապարհ տրամադրել Հայաստանին: Այսինքն, տրամաբանությունն այն է, որ նույն որոշումը պետք է նաև Ադրբեջանի կողմից կայացվի, որպեսզի և Հայաստանի կողմից, և Ադրբեջանի կողմից լինեն այդ անցագրային կետերը, որպեսզի տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքներն ապաշրջափակվեն: Ադրբեջանը չի անում սա և Ադրբեջանի մոտեցումն այդպիսին է, որովհետև նա չի հրաժարվել Հայաստանի Հանրապետությանը շրջափակման ենթարկելու իր 30-ամյա քաղաքականությունից:
Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել նաև ականապատման հարցերով: Նախ Արդարադատության միջազգային դատարանը սույն թվականի փետրվարի 22-ի որոշմամբ հերքեց ականապատման հարցերում Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները և հետո հարաբերությունների կարգավորման հարցում իր անկեղծությունն ու վճռականությունը ցույց տալու համար հայկական կողմը նախորդ տարիներին Ադրբեջանին փոխանցեց վերջինիս վերահսկողության տակ գտնվող բոլոր տարածքների, ականադաշտերի քարտեզները, որոնց օգտագործմամբ այսօր Ադրբեջանում իրականացվում են ականազերծման լայնածավալ աշխատանքներ: Իսկ Ադրբեջանը սրան ի պատասխան ոչ մի համարժեք քայլ չարեց, մինչև օրս շարունակում է ապօրինի կերպով պահել հայ ռազմագերիներին և նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարկման գործոն:
Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի ժողովուրդ,
Որքան էլ այսօրվա իրերի դրությունը դժվար է բարոյական, քաղաքական, անվտանգային, էմոնոցիանոլ առումով՝ խաղաղության օրակարգի իրացումն այլընտրանք չունի: Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետք է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի: Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը շոշափելի չէ, բայց որոշակի առաջընթաց կա: Առաջիկայում Բրյուսելում նախատեսվում է իմ հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահի հետ՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ:
Ցավոք, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման: Հույս ունեմ՝ առաջիկա հանդիպման ընթացքում առարկայացնել Վաշինգտոնում արձանագրված դրականը: Բոլոր հարցերը պետք է լուծենք դիվանագիտական ճանապարհով: Շնորհակալություն»:

Everyone can find the reasons for the existence of the Nagorno-Karabakh Defense Army in the propaganda and actions of Azerbaijan; the prime minister
Everyone can find the reasons for the existence of the Nagorno-Karabakh Defense Army in the propaganda and actions of Azerbaijan; the  prime minister
The regular session of the Government was held under the leadership of Prime Minister Nikol Pashinyan. At the beginning of the session, Prime Minister Pashinyan referred to the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor and other issues.
In particular, the Prime Minister noted.
As a result of the illegal blockade of the Lachin Corridor, the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh is intensifying daily. As you know, after the provocation near the Hakar bridge on June 15, Nagorno-Karabakh was deprived of all kinds of goods and supplies. Even the Russian peacekeepers stationed in Nagorno-Karabakh do not have the opportunity to deliver supplies because the Lachin corridor is completely blocked.
Azerbaijan has also disrupted natural gas and electricity supplies to Nagorno Karabakh for months. At the same time, we see a continuous escalation of Azerbaijani rhetoric and propaganda, especially in the direction of Nagorno-Karabakh. Azerbaijan's baseless accusations against the Republic of Armenia do not stop; in particular, Azerbaijan continues to demand that Armenia withdraw the units of the Armenian army from Nagorno Karabakh on the condition that the Republic of Armenia does not have soldiers in Nagorno Karabakh. I record once again that there is no army of the Republic of Armenia in Nagorno-Karabakh; the Nagorno-Karabakh Defense Army operates in Nagorno-Karabakh; the reasons for its existence can be found every day in the official propaganda and actions of Azerbaijan; the undisguised essence of which is to subject the Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing and genocide. :
We see the creeping implementation of that policy today in Nagorno-Karabakh. Part of the Azerbaijani policy of ethnic cleansing is also the targeting of international organizations and countries who objectively assess the humanitarian crisis created by Nagorno-Karabakh and Azerbaijan's actions.
In this regard, Azerbaijan has launched a large-scale counter-propaganda for months against France, whose official and public platforms are sounding targeted assessments and alarms about the illegal steps taken by Azerbaijan against the Armenians of Nagorno-Karabakh. The propaganda against France is to prevent other countries from assessing the humanitarian crisis established in Nagorno-Karabakh. In its turn, thanks to France, Armenia should take all measures so that more and more countries and international organizations make appropriate assessments regarding the humanitarian crisis established in Nagorno-Karabakh.
Our response to this whole situation must be continued diplomatic work. No matter how hard it is morally, politically, or emotionally, we must not lose our temper.
Azerbaijan continues to accuse Armenia of not fulfilling its obligations to ensure transport links through its territory, with some ambiguous interpretations of the corridor. Here, too, I have to repeat that Armenia has never made any written or oral commitment to the corridor and will never accept such an interpretation. That Armenia has not undertaken any corridor obligations can be seen by anyone reading the tripartite statement of November 9, 2020.
As for the unblocking of regional communications under the sovereignty and jurisdiction of the countries, Armenia has repeatedly declared and declared that it is ready for this. A draft decision of the Armenian government has been put into official circulation for a long time, which envisages the establishment of three checkpoints on the Armenian-Azerbaijani border by Armenia. That decision is not accepted because of the destructive approach of Azerbaijan, which has not even initiated a similar process and does not want to give way to Armenia. In other words, the logic is that the same decision should also be made by Azerbaijan so that both Armenia and Azerbaijan have these checkpoints so that the regional transport infrastructures are unblocked. Azerbaijan is not doing this, and Azerbaijan's approach is such because it has not given up its 30-year policy of blockade of the Republic of Armenia.
Azerbaijan also continues to accuse Armenia of mine-laying issues. First, the International Court of Justice, by its decision of February 22 of this year, denied the accusations directed at Armenia in the matter of mine-laying, and then, to show its sincerity and determination regarding the settlement of relations, the Armenian side in previous years transferred to Azerbaijan the maps of all the territories and minefields under the latter's control, which are being used today in Azerbaijan. are large-scale demining operations. And Azerbaijan did not take any adequate steps in response to this; to this day, it continues to keep Armenian prisoners of war and use them illegally
a political bargaining chip.
Dear participants of the government session, dear people,
As difficult as the current state of affairs is regarding moral, political, security, and emotional aspects, the realization of the peace agenda has no alternative. The rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh should be addressed within the framework of the international mechanisms of the Baku-Stepanakert dialogue, and a peace treaty should be signed between Armenia and Azerbaijan. The progress recorded in the recent Armenia-Azerbaijan negotiations in Washington is not tangible, but there is some progress. Shortly, my meeting with the President of Azerbaijan is planned in Brussels through the mediation of the President of the European Council.
Unfortunately, the text of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan is not yet ready for signing. I hope to discuss the positive things recorded in Washington during the meeting. All issues should be resolved diplomatically. Thank you."