«Ադրբեջանը չի հրաժարվել Հայաստանը շրջափակման ենթարկելու՝ 30-ամյա քաղաքականությունից. վարչապետ
«Այս ողջ իրավիճակին մեր արձագանքը պետք է լինի շարունակական դիվանագիտական աշխատանքը։ Որքան էլ ծանր լինի բարոյական, քաղաքական կամ էմոցիոնալ առումով, մենք որևէ պարագայում ինքնատիրապետումը չպետք է կորցնենք»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կառավարության այսօրվա նիստին։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել իր տարածքով տրանսպորտային կապի ապահովման պարտականությունները չկատարելու մեջ՝ միջանցքային ինչ-որ երկիմաստ մեկնաբանություններով. «Ստիպված եմ կրկնել․ Հայաստանը, ո՛չ գրավոր, ո՛չ բանավոր, որևէ միջանցքային պարտավորություն չի ստանձնել ու նման որևէ մեկնաբանություն երբևէ չի ընդունի»։
Որպես ասվածի ապացույց, Փաշինյանը հիշատակեց 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը. «Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո ապաշրջափակմանը, բազմիցս հայտարարել և հայտարարում ենք, որ պատրաստ ենք դրան։ Արդեն վաղուց Հայաստանի կառավարության որոշման նախագիծ է՝ դրված պաշտոնական շրջանառության, որով նախատեսված է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին երեք հսկիչ անցակետի հիմնում մեր կողմից։ Այդ որոշումը չի ընդունվում Ադրբեջանի դեստրուկտիվ մոտեցման պատճառով, որը նմանատիպ գործընթաց անգամ չի նախատեսել և չի ցանկանում ճանապարհ տրամադրել Հայաստանին»,- շեշտեց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանը նման մոտեցում է ցուցաբերում, քանի որ չի հրաժարվել Հայաստանը շրջափակման ենթարկելու՝ 30-ամյա քաղաքականությունից։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև ականապատման հարցերով Հայաստանին ուղղված ադրբեջանական մեղադրանքներին։ Նա հիշեցրել է, որ արդարադատության միջազգային դատարանը հերքել է Հայաստանին ուղղված այդ մեղադրանքները. «Եվ հետո, հարաբերությունների կարգավորման հարցում իր անկեղծությունն ու վճռականությունը ցույց տալու համար հայկական կողմը նախորդ տարիներին փոխանցեց վերջինիս վերահսկողության տակ գտնվող բոլոր տարածքների ականադաշտերի քարտեզներ, որոնց օգտագործմամբ այսօր Ադրբեջանում իրականացվում են ականազերծման լայնածավալ աշխատանքներ։ Իսկ Ադրբեջանը, սրան ի պատասխան, ոչ մի համարժեք քայլ չարեց ու մինչև օրս շարունակում է ապօրինի պահել հայ ռազմագերիներին և նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարկման գործոն»։
Փաշինյանը նշեց, որ որքան էլ իրերի դրութունը դժվար է, խաղաղության օրակարգի իրացումն այլընտրանք չունի։

"Azerbaijan has not abandoned its 30-year policy of encircling Armenia;" the prime minister
"Our response to this whole situation should be continuous diplomatic work. No matter how hard it is morally, politically, or emotionally, we should not lose our self-control under any circumstances," said RA Prime Minister Nikol Pashinyan at today's government session.
According to him, Azerbaijan continues to accuse Armenia of not fulfilling its obligations to ensure transport connections through its territory, with some ambiguous comments on the corridor, "I have to repeat. Neither in writing nor verbally, Armenia has undertaken any corridor commitment and will never accept such interpretation."
As proof of what was said, Pashinyan mentioned the November 9, 2020, statement, "As for the unblocking of regional communications under the sovereignty and jurisdiction of countries, we have repeatedly declared that we are ready for it. A draft decision of the Armenian government has been put into official circulation for a long time, which envisages the establishment of three checkpoints on the Armenia-Azerbaijani border by us. That decision is not accepted because of the destructive approach of Azerbaijan, which did not even plan a similar process and did not want to provide a way for Armenia," he stressed.
According to Pashinyan, Azerbaijan is taking such an approach because it has kept its 30-year-old policy of encircling Armenia.
The Prime Minister also referred to the Azerbaijani accusations directed at Armenia regarding mine laying. He reminded me that the International Court of Justice denied those accusations against Armenia. "And then, to show its sincerity and determination regarding the settlement of relations, in previous years, the Armenian side transferred maps of minefields of all territories under its control, using which large-scale demining works are being carried out in Azerbaijan today. And Azerbaijan, in response to this, Azerbaijan did not take any adequate step and continues to illegally keep Armenian prisoners of war and use them as a political bargaining factor."
Pashinyan noted that no matter how difficult the situation is, realizing the peace agenda has no alternative.