Սահմանադրությունը բովանդակային փաստաթուղթ է, որի ընթերցումն օգտակար է յուրաքանչյուրի համար․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել ՀՀ Սահմանադրության օրվա առիթով։
«Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ,
Հուլիսի 5-ին նշում ենք Սահմանադրության օրը, որը մեր պետական տոնացույցում առանցքային նշանակություն ունի:
Սեպտեմբերի 21-ն արտահայտում է անկախ պետություն ունենալու մեր կամքն ու վճռականությունը, և ըստ էության, մեր պետության ծննդյան օրն է, իսկ հուլիսի 5-ն այն մասին է, թե ինչպիսին է, կամ ինչպիսին պետք է լինի մեր պետությունը:
Հենց պետության մասին ընդհանրական և ռազմավարական պատկերացումների մասին է Սահմանադրությունը, պետության առանցքային մեխանիզմների գործունեության, մարդու և քաղաքացու իրավունքների ու պարտականություններին մասին:
Սահմանադրությունը բոլոր մարդկանց, կազմակերպությունների, պետական կառույցների հարաբերությունների մասին է և երկրում որևէ անհատի, խմբի, կազմակերպության և կառույցի գործունեությունը չի կարող հակասել Սահմանադրությանը: Այստեղից էլ բառը՝ սահմանա/դրություն: Այն ցույց է տալիս պետության և անհատի գործունեության թույլատրելիի սահմանը:
ՀՀ գործող Սահմանադրությամբ պետական կառույցներն իրավունք ունեն անել այն, ինչ նրանց թույլատրված է Սահմանադրությամբ և օրենքներով, մարդն իրավունք ունի անել այն, ինչը չի հակասում Սահմանադրությանը և օրենքներին, այսինքն արգելված չէ: Մեր երկրում հենց այս սկզբունքի վրա է հիմնված իրավակարգը և թույլ տվեք ասել, այսօր հենց այս սկզբունքի վրա է հենված մեր իրականությունը: Այդ իրականությունն, իհարկե, իդեալական չէ: Բայց այսօր քաղաքական և տնտեսական բոլոր իրավունքները հասանելի են բոլոր մարդկանց, ինչպես վայել է ժողովրդավարության երկրին: Սա մի արդյունք է, որն այլևս չի նկատվում, որովհետև դարձել է սովորական և այն, որ դարձել է սովորական, թերևս ամենամեծ արդյունքն է:
Սահմանադրական իրականության ապահովման ոլորտում մեր ամենամեծ մարտահրավերները մնում են արտաքին անվտանգությունը (խաղաղությունը և/կամ արտաքին սահմանա/դրությունը) և անառարկելիորեն վստահելի դատական համակարգը: Վստահելի բոլորի համար. և՛ Կառավարության, և՛ ընդդիմության, և՛ հանրության:
Դատաիրավական համակարգում ունենք էական առաջընթաց, որն արտահայտվում է հետևյալով. այսօր որևէ անմեղ մարդ չի կարող մեղադրական վճռի արժանանալ, անհարկի ձերբակալվել կամ կալանավորվել: Այսօր որևէ մեկն իրեն չի կարող համարել օրենքից վեր: Բոլոր մարդիկ իրապես հավասար են օրենքի առջև:
Այլ բան, որ դատաիրավական համակարգը միշտ չէ, որ պատշաճ արագությամբ ու արդյունավետությամբ է արձագանքում իրավախախտումների դեպքերին: Հանրային և պետական նշանակություն ունեցող բազմաթիվ դատաքննություններ երբեմն օբյեկտիվ, երբեմն սուբյեկտիվ պատճառներով տարիներով շարունակվում են՝ առաջացնելով արդարացի հանրային տարակուսանք: Քաղաքացիական և վարչական իրավահարաբերությունների ոլորտում նույնպես տարակուսելի իրադարձությունների ականատեսն ենք դառնում:
Բայց դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների մեր վճռականությունը որևէ կերպ սասանված չէ: Բարեփոխումներն ընթանում են դանդաղ, բայց առանց դադարի, որովհետև դա է արդյունքի հասնելու միակ երաշխավորված ճանապարհը:
Արտաքին անվտանգության ոլորտի մեր խնդիրները հայտնի են յուրաքանչյուրիդ ու այստեղ մենք լրջագույն մարտահրավերներ ունենք: Միևնույն ժամանակ, համոզված եմ, որ Կառավարության որդեգրած խաղաղության օրակարգն այլընտրանք չունի, որովհետև խաղաղությունն է մեր ինքնիշխանության և անվտանգության ամենավստահելի գործոնը:
Խաղաղության օրակարգի իրագործումը երաշխավորված չէ այն պարզ պատճառով, որ կախված չէ միայն մեզնից, բայց որ մենք բոլոր լեգիտիմ ջանքերը պետք է գործադրենք խաղաղության հասնելու համար, նույնպես ակնհայտ է և աներկբա: Այս իմաստով՝ առանցքային են Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման պատշաճ մեխանիզմների ստեղծումը և Հայաստանի Հանրապետության՝ 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականության ճանաչումը:
Մեր երկրի Սահմանադրության համաձայն՝ Հայաստանը սոցիալական պետություն է: Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ ՀՀ-ում սոցիալական ոլորտի ահռելի փոփոխություններ են տեղի ունեցել: 2018 թվականից ի վեր նվազագույն կենսաթոշակն ավելի քան կրկնապատկվել է, միջին կենսաթոշակն աճել է 22 տոկոսով, բազային կենսաթոշակն աճել է 50 տոկոսով: 2018-ից ի վեր Հայաստանում ստեղծվել է 170 հազար աշխատատեղ, աշխատավարձի ֆոնդն ավելի քան կրկնապատկվել է, միջին ամսական աշխատավարձն աճել է շուրջ 57 տոկոսով, նվազագույն աշխատավարձն աճել է ավելի քան 36 տոկոսով, պետպատվերով քաղաքացիներին մատուցված առողջապահական ծառայությունների թիվը կրկնապատկվել է:
Սոցիալական և մյուս ոլորտներում մեր վարած քաղաքականությունների առանցքային նպատակը մարդու բարեկեցությունն ու երջանկությունն է, որը նույնիսկ ամենադժվար պահին մենք չպետք է կորցնենք որպես ուղենիշ:
Կարդացեք ՀՀ Սահմանադրությունը. այն ոչ երկար, բայց բովանդակային փաստաթուղթ է, որի ընթերցումն օգտակար է յուրաքանչյուրի համար, որովհետև շատ դեպքերում քաղաքացիները դժվարություններ ունենում են իրենց իրավունքները չիմանալու պատճառով:

The Constitution is a meaningful document, the reading of which is useful for everyone6; the prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a message on RA Constitution Day.
On July 5, we celebrate Constitution Day, central to our state calendar.
September 21 expresses our will and determination to have an independent state and is essentially our state's birthday, while July 5 is about what our state is or should be.
The Constitution is about the general and strategic ideas about the state, the functioning of the critical mechanisms of the state, and the rights and responsibilities of a person and a citizen.
The Constitution is about the relations of all people, organizations, and state structures, and the activities of any individual, group, organization, and structure in the country cannot contradict the Constitution. Hence the word limit/situation. It shows the limit of permissible state and individual activity.
According to the current Constitution of the Republic of Armenia, state institutions have the right to do what they are allowed by the Constitution and laws; a person has the right to do what does not contradict the Constitution and laws; that is, it is not prohibited. In our country, the legal system is based on this principle, and let me say, today, our reality is based on this principle. That reality is certainly not ideal. But today, all political and economic rights are available to all people as befits a democratic country. This result is no longer seen because it has become commonplace, and that it has become commonplace is perhaps the most significant result.
Our most significant challenges in ensuring constitutional reality remain external security (peace and external borders) and an unquestionably credible judiciary. Reliable for everyone. Both the Government, the opposition, and the public.
We have significant progress in the judicial system, expressed as follows. Today, no innocent person can be convicted, arrested, or detained unnecessarily. Today, no one can consider himself above the law. All people are truly equal before the law.
Another thing is that the judicial system only sometimes responds to cases of offenses with due speed and efficiency. Many trials of public and state significance, sometimes for objective, sometimes subjective reasons, continue for years, causing justifiable public bewilderment. We are also witnessing puzzling events in the field of civil and administrative legal relations.
But our determination to reform the judicial system has remained strong. Reforms are proceeding slowly but steadily because that is the only guaranteed way to achieve results.
Our problems in the field of external security are known to all of you, and here we have serious challenges. At the same time, I am convinced that the peace agenda adopted by the Government has no alternative because peace is the most reliable factor of our sovereignty and security.
The realization of the peace agenda is not guaranteed because it is not up to us alone, but that we must make every legitimate effort to achieve peace is also evident and unmistakable. In this sense, proper mechanisms to address the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh and the recognition of the territorial integrity of the Republic of Armenia, 29,800 square kilometers, are essential.
According to the Constitution of our country, Armenia is a social state. It is important to emphasize that tremendous changes have occurred in RA's social sphere. Since 2018, the minimum pension has more than doubled, the average pension has increased by 22 percent, and the basic pension has increased by 50 percent. Since 2018, 170,000 jobs have been created in Armenia, the wage fund has more than doubled, the average monthly salary has increased by about 57 percent, the minimum wage has increased by more than 36 percent, and the number of health services provided to citizens by state order has doubled.
The main goal of our policies in social and other spheres is human well-being and happiness, which, even in the most challenging moment, we should not lose as a guideline.
Read the RA Constitution. It is not a long but meaningful document, the reading of which is helpful for everyone because, in many cases, citizens need help with their rights.