Հուլիսի 4-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում (ՄԻԽ) Հայաստանի նախաձեռնությամբ ընթերցվել է համատեղ հայտարարություն՝ նվիրված Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման կոնվենցիայի 75-րդ տարելիցին։ Հայտարարությանը միացել են ՄԱԿ-ի բոլոր տարածաշրջանային խմբերն ընդգրկող 41 պետություններ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հայտարարությունը կարդացել է Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը՝ Ցեղասպանության կանխարգելման հարցով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Ալիս Ուայրիմու Նդերիտուն հետ ՄԻԽ ինտերակտիվ երկխոսության ժամանակ։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում էր, որ ցեղասպանությունը երբեք անակնկալ տեղի չի ունենում: Որպես կանոն՝ դրան նախորդում են ազգային, ռասայական կամ կրոնական խմբի հանդեպ խտրականության դրսևորումներ, ինչպես նաև մարդու իրավունքների ոտնահարման և խախտման կրկնվող դեպքեր: Հայտարարությանը միացող երկրները ևս մեկ անգամ հանձնառություն են ստանձնել կանխելու ցեղասպանությունները և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունները։
Համատեղ հայտարարության մեջ շեշտվում էր, որ հրավիրելով աշխարհի ուշադրությունն այն իրավիճակներին, որոնք կարող են հանգեցնել նման ոճրագործությունների, անհրաժեշտ է նաև հետագա գործողություններ և համակարգված ջանքեր գործադրել՝ կանխարգելումը գործնականում իրականցնելու համար:
Ստորև ներկայացնում ենք ամբողջական հայտարարությունը.
«Պատիվ ունեմ ներկայացանելու այս հայտարարությունը ՄԱԿ-ի բոլոր տարածաշրջանային խմբերն ընդգրկող քառասունմեկ պետությունների կողմից։ Ողջունում ենք Հատուկ զեկուցող Նդերիտուին և վերահաստատում մեր շարունակական աջակցությունը Գլխավոր քարտուղարի՝ Ցեղասպանությունների կանխարգելման և Պաշտպանելու պարտավորության հարցերով խորհրդականների գրասենյակի գործունեությանը:
Այս տարի նշում ենք Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման կոնվենցիայի 75-րդ տարելիցը: Այն մարդու իրավունքներին առնչվող առաջին փաստաթուղթն էր, որն ընդունվեց ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի կողմից՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունումից մեկ օր առաջ: Այս երկու փաստաթղթերը միասին ուրվագծեցին այն աշխարհի տեսլականը, որում ցեղասպանությունը և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունները կկանխվեն և կպատժվեն:
Այս տարելիցը հնարավորություն է տալիս վերահաստատել մեր հանձնառությունը հասնելու այս նպատակին, ինչպես նաև մտորելու դրական փորձի և մարտահրավերների մասին, որոնք առնչվում են այս կոնվենցիայի կիրառմանը:
Ցեղասպանությունը երբեք անակնկալ տեղի չի ունենում: Որպես կանոն, դրան նախորդում են խտրականության դրսևորումներ ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբի հանդեպ, ինչպես նաև մարդու իրավունքների ոտնահարման և խախտման կրկնվող դեպքեր:
Մենք հանձ ենք առնում մոբիլիզացնել մեր քաղաքական կամքը՝ կանխելու ցեղասպանությունները և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունները, կիրառելով Գլխավոր քարտուղարի Մարդկության դեմ հանցագործությունների վերլուծական շրջանակը: Ցեղասպանության վտանգ պարունակող իրավիճակներին հստակ արձագանքման ձախողումը ոչ մի արդարացում չունի:
Մենք շեշտում ենք ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի, ներառյալ՝ այս Խորհրդի, Բարձր հանձնակատարի գրասենյակի, հատուկ զեկուցողների, պայմանագրային մարմինների դերը՝ մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի այն ոտնահարումների վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքման գործում, որոնք կարող են հանգեցնել ցեղասպանության։
Հրավիրելով աշխարհի ուշադրությունն այն իրավիճակներին, որոնք կարող են հանգեցնել նման ոճրագործությունների, անհրաժեշտ է նաև հետագա գործողություններ և համակարգված ջանքեր գործադրել՝ կանխարգելումը գործնականում իրականցնելու համար»։

On July 4, a joint statement dedicated to the 75th anniversary of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide was read at the UN Human Rights Council (UNHRC) in Geneva at the initiative of Armenia. The statement was joined by 41 states covering all UN regional groups, the RA MFA reports.
The Permanent Representative of Armenia, Ambassador Andranik Hovhannisyan, read the statement during the ICRC interactive dialogue with Alice Wairimu Nderitu, Special Adviser of the UN Secretary-General on Genocide Prevention.
In particular, the statement stated that genocide never happens by surprise. As a rule, it is preceded by manifestations of discrimination against a national, racial, or religious group and repeated cases of violation and violation of human rights. The countries joining the declaration once again undertook to prevent genocides and other crimes against humanity.
The joint statement emphasized that by drawing the world's attention to the situations that can lead to such crimes, further action and concerted efforts are needed to put prevention into practice.
We have included the complete statement below for you.
"I have the honor to be presented with this statement by forty-one countries covering all regional groups of the United Nations. We welcome Special Rapporteur Nderitu and reaffirm our continued support for the work of the Secretary-General's Office of Advisers on Genocide Prevention and the Responsibility to Protect.
This year we celebrate the 75th anniversary of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. It was the first human rights document to be adopted by the UN General Assembly, one day before the Universal Declaration of Human Rights was adopted. Together, these two documents outlined a vision of a world in which genocide and other crimes against humanity would be prevented and punished.
This anniversary provides an opportunity to reaffirm our commitment to achieving this goal and reflect on positive experiences and challenges related to the implementation of this convention.
Genocide never happens by surprise. As a rule, it is preceded by manifestations of discrimination against a national, ethnic, racial, or religious group, as well as repeated cases of violation and violation of human rights.
We commit to mobilizing our political will to prevent genocide and other crimes against humanity by applying the Secretary-General's analytical framework for crimes against humanity. There is no excuse for failure to respond clearly to situations involving the threat of genocide.
We emphasize the role of the UN human rights system, including this Council, the Office of the High Commissioner, special rapporteurs, and treaty bodies, in gathering information on human rights violations and international humanitarian law that may lead to genocide.
By drawing the world's attention to the situations that can lead to such crimes, further action and concerted efforts are needed to put prevention into practice."