Սահմանադրության էությունն ու ոգին են երկու բարձրագույն արժեքներ՝ պետություն և մարդ. Նախագահը շնորհավորել է
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ։
Շնորհավորում եմ բոլորիս մեր պետության կարևորագույն տոներից մեկի՝ Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ։
Բոլոր պետություններն ու ժողովուրդներն իրենց պատմության մեջ ունեն տոնական օրեր, սակայն Անկախության ու Սահմանադրության վերաբերյալ տոներն առանձնահատուկ են և խորհրդանշում են ժողովրդի միասնության և ընդհանրական կամքի հաղթանակը։
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին մեր ժողովուրդն «Այո» ասելով անկախությանը ցույց տվեց իր հավատարմությունն ինքնիշխան, ժողովրդավար ու բարեկեցիկ երկիր ունենալու նվիրական երազանքին։ 1995 թվականի հուլիսի 5-ին Սահմանադրության ընդունումով ամրագրվեց մեր պետականության ինքնիշխանությունը։
Պատահական չէ, որ այսօր մենք նշում ենք նաև պետական խորհրդանիշերի՝ դրոշի, զինանշանի և պետական օրհներգի օրը, որովհետև այս շարքում Սահմանադրությունն ամբողջացնում է անկախ պետականության բովանդակությունը։
Սահմանադրության էությունն ու ոգին են երկու բարձրագույն արժեքներ՝ պետություն և մարդ, իսկ սահմանադրականությունն այս երկու արժեքների ներդաշնակության ու միասնության արտահայտությունն է։ Սահմանադրությունը մարդու և քաղաքացու իրավունքների ու ազատությունների գլխավոր երաշխավորն է և միաժամանակ՝ յուրաքանչյուրիս անհատական պարտքի գիտակցման պահանջատերը, որովհետև իրավունքները, ազատություններն ու անկախությունը նախևառաջ բարձրագույն պատասխանատվություն են։
Պետականության և ազատության գաղափարների համադրությունն ու հավասարակշռությունն է այն հենսայունը, որի վրա կերտվում են պետականության օրինակարգությունը, քաղաքացիական ազատությունները, սահմանադրական կարգ, որտեղից սկիզբ է առնում պետության զարգացման ներուժը։
Սիրելի քաղաքացիներ,
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն ու ամրություն մեր պետականությանը, բարեկեցություն մեր քաղաքացիներին և հավատացած եմ, որ մեր հայրենիքն ու մեր ժողովուրդն ունեն այս նպատակներին հասնելու ներուժ»,- ասվում է նախագահի ուղերձում։

The essence and spirit of the Constitution are two highest values: state and man; The President congratulated
President Vahagn Khachaturyan sent a message on the occasion of the Constitution Day.
I congratulate all of us on the occasion of one of the most important holidays of our state, Constitution Day.
All states and peoples have holidays in their history, but the holidays related to Independence and the Constitution are special and symbolize the victory of the unity and common will of the people.
On September 21, 1991, by saying "Yes" to independence, our people showed their loyalty to the cherished dream of having a sovereign, democratic and prosperous country. On July 5, 1995, the adoption of the Constitution confirmed the sovereignty of our statehood.
It is no coincidence that today we also celebrate the day of state symbols: the flag, the coat of arms and the national anthem, because in this series the Constitution completes the content of independent statehood.
The essence and spirit of the constitution are two highest values: state and man, and constitutionality is the expression of harmony and unity of these two values. The Constitution is the main guarantor of the rights and freedoms of a person and a citizen, and at the same time, the claimant of realizing the individual duty of each of us, because rights, freedoms and independence are first of all the highest responsibility.
The combination and balance of the ideas of statehood and freedom is the pillar on which the model of statehood, civil liberties, and constitutional order are built, from which the development potential of the state begins.
Dear citizens,
Once again, I congratulate all of us on the occasion of the Constitution Day and wish peace and strength to our statehood, well-being to our citizens, and I believe that our homeland and our people have the potential to achieve these goals," the President's message reads.