Հուլիսի 5-ը Հայաստանում նշվում է որպես Սահմանադրության օր։
28 տարի առաջ՝ 1995թ․այս օրը համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում ընդունվեց երկրի մայր օրենքը։ Մինչ այդ ՀՀ Գերագույն խորհրդում տևական և մանրակրկիտ աշխատանքներ էին իրականացվել սահմանադրության նախագծի կազմման ուղղությամբ, եղան բուռն բանավեճեր՝ երկրի պետական կառավարման համակարգի ընդունման հարցում։ Ի վերջո, ընդունվեց կառավարման նախագահական մոդելը։
Սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ երկրի մայր օրենքի ընդունմանը կողմ էր քվեարկել հանրաքվեին մասնակցած քաղաքացիների 70,3 %-ը՝ 828,370 քաղաքացի։
Հետագայում ՀՀ սահմանադրությունը երկու անգամ փոփոխության ենթարկվեց՝ 2005թ․ նոյեմբերի 27-ին և 2015թ․ դեկտեմբերի 6–ին։ Ընդ որում, 2015թ․սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում փոխվեց նաև պետական կառավարման համակարգը։

Сегодня День Конституции
28 лет назад, в этот день в 1995 году, в результате всенародного референдума был принят главный закон страны. До этого в Верховном Совете РА была проведена долгая и тщательная работа по разработке проекта конституции, велись острые дебаты по поводу принятия системы государственного управления в стране. Наконец, была принята президентская модель правления.
В ходе конституционного референдума 70,3% граждан, принявших участие в референдуме, - 828 370 граждан - проголосовали за принятие основного закона страны.
Позднее в Конституцию РА дважды вносились изменения: 27 ноября 2005 года и 6 декабря 2015 г. Более того, в результате конституционных поправок 2015 года изменилась и система государственного управления.