ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունել է Հայաստանի պատվիրակության բոլոր առաջարկները
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունել է Հայաստանի պատվիրակության բոլոր առաջարկները: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում հայտնել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը:
«ԵԱՀԿ ԽՎ 2023 թվականի եզրափակիչ փաստաթուղթը՝ Վանկուվերի հռչակագիրը քվեարկությամբ հաստատել է մի շարք կարևոր դրույթներ.
Վեհաժողովը՝
- Կոչ է անում Ադրբեջանին դուրս բերել զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից,
- Կոչ է անում ապահովել մարդկանց և ապրանքների անխոչընդոտ անցումը Լաչինի միջանցքով՝ համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման,
- Կոչ է անում Ադրբեջանին միջազգային հանրության հետ սերտ համագործակցությամբ ձևավորել դրական օրակարգ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը երաշխավորելու նպատակով,
- Կոչ է անում ազատ արձակել բոլոր պահվող անձանց և ճշտել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում անհետ կորած բոլոր անձանց ճակատագրերը, պաշտպանել տարածաշրջանի մշակութային ժառանգությունը և աջակցել ականազերծման գործընթացին,
- Խրախուսում է Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել բանակցությունները համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ՝ հիմք ընդունելով միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը,
- Ողջունում է Միացյալ Նահանգների և Եվրոպական Միության դիվանագիտական ջանքերը, որոնք նպաստում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության և փոխվստահության կառուցմանը»,- գրել է նա։

The OSCE Parliamentary Assembly accepted all the proposals of the Armenian delegation
The OSCE Parliamentary Assembly accepted all the proposals of the Armenian delegation. Sargis Khandanyan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the RA National Assembly, Head of the Armenian Delegation to the OSCE PA, announced this on his Facebook page.
"The final document of the 2023 OSCE PA, the Vancouver Declaration, approved several essential provisions by voting.
Assembly:
- Calls on Azerbaijan to withdraw its armed forces from the sovereign territory of Armenia.
- Calls for the unimpeded passage of people and goods through the Lachine Corridor, by the decision of the International Court of Justice of February 22, 2023;
- Calls on Azerbaijan to form a positive agenda in close cooperation with the international community to guarantee the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
- Calls for the release of all detained persons and to clarify the fate of all persons who disappeared during the Nagorno Karabakh conflict, to protect the cultural heritage of the region and to support the demining process,
- Encourages Armenia and Azerbaijan to continue negotiations toward signing a comprehensive peace agreement based on the recognition of each other's territorial integrity,
- Welcomes the diplomatic efforts of the United States and the European Union, which contribute to building dialogue and mutual trust between Armenia and Azerbaijan," he wrote.