Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ջո Բայդենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ Անկախության օրվա առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո՛ պարոն նախագահ,
Հայաստանի Հանրապետության և իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Միացյալ Նահանգները և իր ժողովուրդը պետության կերտման բարդ գործընթացն անցել են անկախության գաղափարի շուրջ համախմբման, ժողովրդավարական ապագայի տեսլականի ձևավորման և դժվարությունները միասնաբար հաղթահարելու ճանապարհով։ ԱՄՆ-ի շարունակական առաջնորդությունը ժողովրդավարության հարցում իր նպաստն է բերում ազատության, հավասարության և մարդու անօտարելի իրավունքների հիմնարար արժեքների առաջմղմանը բազմաթիվ երկրներում։
Վերջին տարիների հայ-ամերիկյան ակտիվ երկկողմ հարաբերությունները խոստումնալից են՝ հատկապես ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության ամրապնդման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում։ Ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր կառավարությունների միջև առկա է փոխվստահության վրա հիմնված համագործակցություն, ինչը հնարավորություն է տալիս արդյունավետ կերպով հասցեագրելու առկա մարտահրավերները և առավել ամրապնդելու մեր պետությունների ու ժողովուրդների միջև կապը։
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և ժողովրդավարության աջակցության հարցում Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը, որը գործնականում դրսևորվեց 2021-2022 թվականների ընթացքում: Մենք բարձր ենք գնահատում նաև ԱՄՆ-ի ջանքերը Հարավային Կովկասում երկարատև և կայուն խաղաղություն հաստատելու, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման ուղղությամբ։ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության օրակարգին՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության անձեռնմխելիության, հանուն անկախության, ինքնիշխանության և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղ զարգացման։
Պարոն նախագահ, կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ Անկախության օրվա կապակցությամբ և մաղթում եմ Ձեզ և Ամերիկայի ժողովրդին բարօրություն, խաղաղություն և շարունակական առաջընթաց»:

Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of the United States of America, Joe Biden, on the occasion of Independence Day. It is said in the congratulatory message:
On behalf of the Republic of Armenia and myself, I warmly congratulate you and the friendly people of the United States on Independence Day.
The United States and its people have gone through the complex  process of building a state by uniting around the idea of independence, forming a vision of a democratic future, and overcoming difficulties together. Continued US leadership in democracy contributes to promoting the fundamental values of freedom, equality, and inalienable human rights in many countries.
Active Armenian-American bilateral relations in recent years are promising, especially in the areas of democratic reforms, strengthening the rule of law and fighting corruption. I am happy to report that there is cooperation based on mutual trust between our governments, which provides an opportunity to effectively address the existing challenges and further strengthen the connection between our states and peoples.
We highly appreciate the position of the United States in supporting the territorial integrity, sovereignty and democracy of the Republic of Armenia, which was demonstrated in practice during the years 2021-2022. We also highly appreciate the efforts of the USA in the direction of establishing long-lasting and stable peace in the South Caucasus, regulating Armenia-Azerbaijan relations, and addressing the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh. The Republic of Armenia continues to adhere to the peace agenda for the sake of the inviolability of the territorial integrity of the Republic of Armenia, for the sake of independence, sovereignty and long-term peaceful development in the region.
Mr. President, I once again congratulate you on Independence Day and wish you and the American people prosperity, peace and continued progress."