«Ադրբեջանը մշտապես մերժում է խաղաղությանն ուղղված բոլոր ջանքերը»․ Ալեն Սիմոնյան
Պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 3-ին հանդիպել է Վարշավայի Կազիմիր Պուլասկի անվտանգության գիտահետազոտական կենտրոն-հիմնադրամի փորձագետներին:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ նախագահը հակիրճ անդրադարձել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին՝ շեշտելով, որ մի շարք միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների զեկույցներում Հայաստանի ժողովրդավարական ձեռքբերումների վերաբերյալ փաստերը խոսուն են:
Նա ներկաներին հիշեցրել է, որ Հայաստանը շարունակում է անցնել մեծ դժվարությունների միջով՝ բախվելով անվտանգության սպառնալիքներին: Այս համատեքստում հայ պատվիրակները մանրամասնել են Հայաստանի հանդեպ ադրբեջանական շարունակվող ագրեսիայի հետևանքները՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի սկզբունքները և սպառնում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը: «Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերից արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, որը հանգեցրել է ծանր մարդասիրական ճգնաժամի: Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 հայ ապրում է լիակատար պաշարման պայմաններում»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Պատասխանելով տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու վերաբերյալ փորձագետների հարցերին՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել արևմտյան գործընկերների (ԱՄՆ, ԵՄ, Ֆրանսիա, Գերմանիա) ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատման գործընթացում:
Լեհ գործընկերները նշել են, որ հակամարտող երկրների համար ամենաբարդը կողմերին բավարարող վերջնական լուծում գտնելն է, սակայն դրանից ավելի բարդ է իրավիճակն առանց լուծման թողնելը, ինչը կարող է հանգեցնել անդառնալի հետևանքների:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանն իր հարևաններից տարածքային պահանջներ չունի և շարունակելու է անել հնարավորը տարածաշրջանի անվտանգության և խաղաղության համար: Հանդիպմանը բարձրաձայնվել է նաեւ այն, որ Ադրբեջանը մշտապես մերժում է խաղաղությանն ուղղված բոլոր ջանքերը, անտեսում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները և Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր որոշումը՝ իրականացնելով Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների բացահայտ քաղաքականություն:
Եզրափակելով հանդիպումը՝ ՀՀ ԱԺ խոսնակը հավաստիացրել է, որ մեր երկրում իսկապես հավատում են, որ ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքները խաղաղ գոյակցության երաշխիքներ են:
Կազիմիր Պուլասկի անվտանգության գիտահետազոտական կենտրոն-հիմնադրամը միջազգային իրադարձությունների վերաբերյալ իր իրականացրած վերլուծությունները ներկայացնում է պետական կառավարման համակարգի մարմիններին և մասնավոր հատվածին՝ ուղենշելով նաև դրանց զարգացման միտումները և առաջարկվող լուծումները: 2014 թվականից ի վեր հիմնադրամը կազմակերպում է Վարշավայի անվտանգության ամենամյա համաժողովը, որը կառավարությունների, միջազգային կառույցների, վերլուծական կենտրոնների, ինչպես նաև քաղաքական և պաշտպանական ոլորտի փորձագետների միջեւ տրանսատլանտյան անվտանգության ընդհանուր մարտահրավերների քննարկման հարթակ է դարձել:
Հիմնադրամի ղեկավարության կողմից առաջարկվել է անվտանգային հարցերով միջազգային քննարկումներ կազմակերպել նաև Հայաստանի և եվրոպական այլ երկրների միջև:

On July 3, the delegation headed by RA NA Speaker Alen Simonyan, who is in Poland on an official visit, met the Kazimir Pulaski Security Research Center Foundation experts in Warsaw.
At the meeting, the Speaker of the RA National Assembly briefly referred to the agenda of the democratic reforms implemented in our country, stressing that the facts regarding the democratic achievements of Armenia in the reports of several prestigious international organizations are telling.
He reminded the audience that Armenia continues to face great difficulties, facing security threats. In this context, the Armenian delegates detailed the consequences of Azerbaijan's continued aggression towards Armenia, stressing that Azerbaijan grossly violates the principles of international law and threatens Armenia's territorial integrity. "Azerbaijan, grossly violating the provisions of the tripartite statement of November 9, 2020, has blocked the Lachin Corridor since December last year, which has led to a severe humanitarian crisis. 120,000 Armenians in Nagorno-Karabakh live under complete siege," said the RA NA Speaker.
Answering the experts' questions about establishing lasting peace in the region, Alen Simonyan highly appreciated the efforts of Western partners (USA, EU, France, Germany) in establishing peace, stability, and security in the South Caucasus.
The Polish partners noted that the most challenging thing for conflicting countries is finding a solution that satisfies the parties. Still, leaving the situation without a solution is more complex which can lead to irreversible consequences.
The Speaker of the RA National Assembly assured that Armenia has no territorial demands from its neighbors and will continue to do its best for the security and peace of the region. It was also raised at the meeting that Azerbaijan constantly rejects all efforts aimed at peace and ignores the decisions of the European Court of Human Rights and the mandatory decision of the International Court of Justice, implementing an open policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
Concluding the meeting, the speaker of the RA NA assured that in our country, they believe that democracy, the rule of law, and human rights are guarantees of peaceful coexistence.
The Kazimir Pulaski Security Research Center-Foundation presents its analysis of international events to the bodies of the state administration system and the private sector, highlighting their development trends and proposed solutions. Since 2014, the Foundation has been organizing the annual Warsaw Security Conference, which has become a platform for discussing common transatlantic security challenges between governments, international institutions, think tanks, and political and defense experts.
The foundation's management proposed organizing international discussions on security issues between Armenia and other European countries.