Մեծապես կարևորում ենք ԱՄՆ ներգրավվածությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ. Մհեր Գրիգորյան
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ս.թ. հունիսի 29-ին մասնակցել է ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը, որի ընթացքում հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով:
Փոխվարչապետը ՀՀ կառավարության անունից շնորհավորել է Անկախության գալիք օրվա առթիվ՝ մաղթելով ԱՄՆ բարեկամ ժողովրդին բարօրություն ու առաջընթաց:
«Այս օրը հիշեցնում է մեզ այն ճանապարհի մասին, որն անցել է ԱՄՆ-ն, և այն հսկայական առաջընթացի մասին, որն ԱՄՆ-ն ձեռք է բերել ազատության և արդարության սկզբունքների հաստատման գործում:
Մեր ժողովուրդները, թեև աշխարհագրորեն հեռու են գտնվում իրարից, միավորված են ընդհանուր արժեքներով՝ ժողովրդավարության, ազատության և մարդու իրավունքների նկատմամբ հավատարմությամբ:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության հռչակագրում ամրագրված այս սկզբունքները հոգեհարազատ են նաև հայ ժողովրդին, որն իր պատմության ողջ ընթացքում պայքարել է հանուն այդ սկզբունքների առաջմղման»,- իր խոսքում նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը կարևորել է նաև ամերիկահայ համայնքի դերը, որը քրտնաջան աշխատանքի ու նվիրումի շնորհիվ նշանակալի ներդրում է ունեցել ամերիկյան հասարակության կայուն զարգացման գործում:
Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև ամուր գործընկերություն է հաստատել, որը վերջին տարիների ընթացքում շարունակաբար ընդլայնվում և ամրապնդվում է՝ հասնելով ռազմավարական երկխոսության մակարդակի: Փոխվարչապետը շեշտել է, որ ՀՀ-ԱՄՆ գործընկերությունը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի, արդարության, խաղաղության ու մարդկային արժանապատվության հիմնարար սկզբունքների ընդհանուր տեսլականի վրա: Մհեր Գրիգորյանը նաև անդրադարձել է ԱՄՆ հետ առևտրատնտեսական կապերի խորացման հարցին և նշել, որ այս առումով համագործակցության զգալի հնարավորություններ և ներուժ կա մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, ֆինանսաբանկային և էներգետիկայի ոլորտներում:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտները զարգացնելու, օրենքի գերակայությունը ամրապնդելու, թափանցիկությունը խթանելու և կոռուպցիայի դեմ պայքարում ցուցաբերած աջակցության համար և ամփոփելով ելույթը նշել է. «Ցավոք, այսօր հայ ժողովուրդն արտաքին անվտանգային զգալի մարտահրավերների է բախվում: Եվ այս առումով մենք մեծապես կարևորում ենք ԱՄՆ ներգրավվածությունը և ջանքերը Հարավային Կովկասում տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման ուղղությամբ»:

Мы придаем большое значение привлечению США в направлении урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Мгер Григорян
Вице-премьер Мгер Григорян 29 июня принял участие в мероприятии, организованном по случаю Дня независимости США, в ходе которого выступил с поздравлением.
От имени правительства РА вице-премьер поздравил с наступающим Днем независимости, пожелав процветания и прогресса дружественному народу США.
«Этот день напоминает нам о пути, который прошли Соединенные Штаты, и об огромном прогрессе, достигнутом Соединенными Штатами в отстаивании принципов свободы и справедливости.
Наши народы, хотя и далеко друг от друга географически, объединяют общие ценности: приверженность демократии, свободе и правам человека.
Эти принципы, закрепленные в Декларации независимости Соединенных Штатов Америки, также близки сердцу армянского народа, который на протяжении всей своей истории боролся за продвижение этих принципов», - сказал в своем выступлении Мгер Григорян.
Вице-премьер-министр также подчеркнул роль американской армянской общины, которая благодаря упорному труду и самоотверженности внесла значительный вклад в устойчивое развитие американского общества.
Мгер Григорян отметил, что между двумя странами установилось прочное партнерство, которое за последние годы постоянно расширялось и укреплялось, достигнув уровня стратегического диалога. Вице-премьер подчеркнул, что партнерство РА-США основано на общем видении основополагающих принципов взаимного уважения, справедливости, мира и человеческого достоинства. Мгер Григорян коснулся также вопроса углубления торгово-экономических отношений с США и отметил наличие значительных возможностей и потенциала для сотрудничества в этой сфере, в частности, в сферах высоких технологий, финансово-банковской деятельности и энергетики.
Вице-премьер-министр Мгер Григорян поблагодарил США за поддержку в развитии демократических институтов в Армении, укреплении верховенства закона, содействии прозрачности и борьбе с коррупцией и, завершая свое выступление, отметил: «К сожалению, сегодня армянский народ сталкивается со значительными вызовами внешней безопасности. И в этой связи мы очень ценим участие и усилия США в направлении установления прочного и стабильного мира на Южном Кавказе, урегулирования армяно-азербайджанских отношений, защиты прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. "