ԵԽ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը Նախարարների կոմիտեին հորդորել է հստակ քայլեր ձեռնարկել
Հունիսի 28-ին տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի հերթական հանդիպումը, որին Հայաստանի պատվիրակությունը բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հարցը։
ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Խաչատրյանը նախ ներկայացրել է հունիսի 28-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի կոպիտ խախտումները և սադրիչ գործողությունները, որի արդյունքում զոհվել է չորս զինվոր։
Ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումը, միջանցքում բետոնե պատնեշների տեղադրումը, գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումը, ատելության խոսքի և սպառնալիքների միջոցով ԼՂ խաղաղ բնակչության ահաբեկումը միանգամայն վկայում են, որ Ադրբեջանը հետևողականորեն փորձում է էթնիկ զտումներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում։
Դեսպան Խաչատրյանը Նախարարների կոմիտեին է ներկայացրել հունիսի 22-ին ընդունված «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովում» ԵԽԽՎ բանաձևը, որով Վեհաժողովն ահազանգում է, որ, ներկա իրավիճակը կայուն չէ և կարող է հանգեցնել նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը ստիպված լինի լքել իրենց տներն ու համայնքները։ Ընդգծել է, որ Վեհաժողովը կոչ է անում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով հրատապ հասցեագրել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության հարցերը, ինչպես նաև Վեհաժողովը պահանջում է հնարավորինս արագ կազմակերպել Եվրոպայի խորհրդի փաստահավաք առաքելություն։
Մշտական ներկայացուցիչ Արման Խաչատրյանը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի հարցով Նախարարների կոմիտեին հասցեագրված ԵԽԽՎ խորհրդատվությամբ՝ Վեհաժողովը Նախարարների կոմիտեի ուշադրությունը հրավիրում է Ադրբեջանի միակողմանի գործողությունների արդյունքում ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերին առնչվող հումանիտար և մարդու իրավունքների ճգնաժամի վրա։
Հորդորել է Նախարարների կոմիտեին ձեռնարկել հստակ քայլեր՝ ԵԽԽՎ խորհրդատվությամբ բարձրացված խնդիրները հասցեագրելու և Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների կանխամտածված այս ճգնաժամին արձագանքելու համար:
ԵԽ նախարարների կոմիտեի հանդիպմանը տեղի են ունեցել նաև մտքերի փոխանակում ԵԽԽՎ նախագահ Թինի Քոկսի և Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։ Հայաստանի պատվիրակությունը ընդգծել է ԵԽԽՎ և Մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներգրավվածության կարևորությունը Լաչինի միջանցքի արգելափակման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների և հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման հարցում։

Представитель РА в СЕ призвал Комитет министров предпринять четкие шаги
28 июня состоялось очередное заседание Комитета министров Совета Европы, на котором делегация Армении подняла вопрос о незаконном блокировании Азербайджаном Лачинского коридора.
Постоянный представитель Армении в Совете Европы посол Арман Хачатрян впервые представил 28 июня грубые нарушения режима прекращения огня и провокационные действия Азербайджана в Нагорном Карабахе, в результате которых погибли четверо военнослужащих.
Он подчеркнул, что продолжающееся блокирование Лачинского коридора, установка железобетонных заграждений в коридоре, перебои с газо- и электроснабжением, запугивание гражданского населения Нагорного Карабаха посредством разжигания ненависти и угроз являются доказательством того, что Азербайджан последовательно пытается провести этническую чистку в Нагорном Карабахе.
Посол Хачатрян представил Комитету министров резолюцию ПАСЕ «Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор», принятую 22 июня, в которой Ассамблея предупреждает, что нынешняя ситуация нестабильна и может привести к тому, что армянское население Нагорного Карабаха будет вынуждено покинуть свои дома и общины. Он подчеркнул, что Ассамблея призывает к безотлагательному решению вопросов прав и безопасности армянского населения Нагорного Карабаха посредством диалога Баку-Степанакерт, а Ассамблея требует как можно скорее организовать миссию по установлению фактов Совета Европы. .
Постоянный представитель Арман Хачатрян отметил, что консультацией ПАСЕ, адресованной Комитету министров по Лачинскому коридору, Ассамблея обращает внимание Комитета министров на гуманитарный и правозащитный кризис, связанный с армянами, проживающими в Нагорном Карабахе, созданный как результате односторонних действий Азербайджана.
Призвали Комитет министров предпринять конкретные шаги для решения вопросов, поднятых на консультации в ПАСЕ, и отреагировать на этот преднамеренный кризис с правами человека в Нагорном Карабахе.
На заседании Комитета министров Совета Европы также состоялся обмен мнениями с председателем ПАСЕ Тини Кокс и уполномоченным по правам человека Дуней Миятович. Армянская делегация подчеркнула важность участия ПАСЕ и Уполномоченного по правам человека в решении правозащитного и гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора.