Միրզոյան-Սալիվան-Բայրամով հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները․ ՀՀ ԱԳՆ
Հունիսի 28-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հանդիպումը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելու համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ալմա-Աթայի հռչակագրի և 1975թ. քարտեզի հիման վրա սահմանազատման հարցում առավելագույն որոշակիության ապահովման, ինչպես նաև զորքերի հետքաշման կարևորությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցերին՝ ընդգծելով ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների պահպանմանն այլընտրանքի բացակայությունը:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների պատշաճ հասցեագրման կարևորությունը: Անդրադառնալով ԼՂ-ում Ադրբեջանի հերթական ագրեսիվ գործողությանը, որի արդյունքում այսօր ԼՂ ՊԲ-ն ունեցել է չորս զոհ՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ նման գործողությունները միտված են խաթարել բանակցային գործընթացին ուղղված ջանքերը և ընդգծել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման հրամայականը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ այդ գործողությունը տեղի է ունենում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին,  ԼՂ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման՝ Ադրբեջանի կողմից միտումնավոր խափանումներին զուգահեռ, ինչը միտված է Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտման ենթարկելուն:

At the Mirzoyan-Sullivan-Bayramov meeting, the latest regional developments were discussed; RA MFA
The RA MFA reports that on June 28, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan and US President's National Security Adviser Jake Sullivan met in Washington's US capital. Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov was also present at the meeting. The latest regional developments were discussed during the meeting,
In the context of achieving long-term peace and stability in the South Caucasus, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan emphasized the importance of the Alma-Ata Declaration and the 1975 importance of ensuring maximum certainty in map-based demarcation and troop withdrawal. The issue of unblocking regional infrastructures was also addressed, emphasizing the need for an alternative to preserving the principles of sovereignty, jurisdiction, equality, and reciprocity.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan once again emphasized the importance of adequately addressing the rights and security issues of the people of Nagorno Karabakh. Referring to another aggressive operation of Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, as a result of which the Nagorno-Karabakh Armed Forces suffered four casualties today, Minister Mirzoyan emphasized that such actions are aimed at disrupting the efforts aimed at the negotiation process and underlining the imperative to exclude the use of force or the threat of force.
Minister Mirzoyan emphasized that this action takes place in parallel with the humanitarian crisis created in NK as a result of the illegal blocking of the Lachin Corridor, as well as the deliberate interruption of gas and electricity supply to NK by Azerbaijan, which is aimed at subjecting Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.