Ուկրաինայի վերականգնման հարցով խորհրդաժողովին Հայաստանը հրավեր չի ստացել. ԱԳՆ
Հունիսի 21-ին Լոնդոնում մեկնարկեց երկօրյա միջազգային կոնֆերանս՝ նվիրված Ուկրաինայի հետպատերազմյան վերականգնմանը, որին մասնակցել է նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։ Հայաստանից որևէ ներկայացուցիչ այդ խորհրդաժողովին չի մասնակցել։
Radar Armenia-ն դիմել էր Հայաստանի ԱԳ նախարարություն՝ պարզելու, թե Հայաստանը հրավիրվե՞լ է Լոնդոնում կայացած այդ խորհրդաժողովին։ Եթե այո, ինչո՞ւ Հայաստանը չի մասնակցել։
Արտաքին գերատեսչությունից պատասխանել են, որ Ուկրաինայի վերականգնման հարցով խորհրդաժողովին Հայաստանը հրավեր չի ստացել։ «Հարցման մեջ նշված միջոցառմանը Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ հրավեր չի փոխանցվել»,- ասված է ԱԳՆ պատասխանում։

Armenia did not receive an invitation to the conference on the restoration of Ukraine; MFA
On June 21, a two-day international conference dedicated to the post-war reconstruction of Ukraine was launched in London, in which Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov also participated. No representative from Armenia participated in that conference.
Radar Armenia applied to the Ministry of Foreign Affairs of Armenia to determine whether Armenia was invited to that conference in London. If so, why did Armenia not participate?
The foreign ministry replied that Armenia was not invited to the conference on the restoration of Ukraine. "An invitation regarding Armenia's participation in the event mentioned in the survey was not forwarded," the MFA replied.