«Ի՞նչ կարող էր տեղի ունենալ այդ վերելակում». Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ալիևի հետ հանդիպման մասին
2002թ․ Սադարակի մոտ տեղի է ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանի և Հեյդար Ալիևի դռնփակ, դեմ առ դեմ հանդիպումը՝ առանց երրորդ անձի ներկայության, որը տևել է 4 ժամ 15 րոպե։ Դրա ավարտից հետո կողմերը բանակցությունների բովանդակության մասին որևէ տեղեկություն հրաժարվել են հարապարակայնորեն տալ։
ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը, հիշատակելով այդ դիպվածը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարցրեց՝ բանակցությունների արձանագրությունը կա՞, ԱԱԾ-ում, ԱԳՆ-ում Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից ներկայացվե՞լ է գրավոր հաշվետվություն բանակցությունների պաշտոնական փաստաթղթերի մասին, հանդիպումը որևէ ձևով փաստագրվա՞ծ է։ Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ԱԱԾ-ի կողմից երկու բարձրաստիճան պաշտոնյա կա, որոնք, կարգավիճակով պայմանավորված, իրազեկված են եղել և, մեծ հավանականությամբ, տիրապետել են նշանակալից ինֆորմացիայի։ Նրանցից մեկը, ըստ Պողոսյանի, ԱԱԾ ՊՊԾ նախկին պետ Հրաչյա Հարությունյանն է, որը 2021 թվականին 65 տարեկանում հանկարծամահ է եղել, մյուսը՝ 2022թ․ 54 տարեկանում սրտի կաթվածից մահացած ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայության նախկին պետ Գրիգորի Հայրապետովն է։
Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց, որ պետպահպանության ծառայության երկու պետերի հետ ինքն աշխատել է և արդեն 5 տարի այդ ծառայության պահպանության ներքո է. «Կարող եմ հավաստիացնել, որ ՊՊԾ-ն բանակցային գործընթացից տեղյակ լինելու որևէ գործառույթ չունի: Իր գործառույթը լրիվ ուրիշ բան է»,- ասաց Փաշինյանը և մի դրվագ պատմեց, թե ինչպես Դուշանբեում լրիվ պատահական ստացվեց, երբ վերելակում 3-րդ մարդն՝ իր և Ալիևի հետ, Գրիգորի Հայրապետովն էր, քանի որ 4-րդ մարդու համար այդ վերելակում տեղ չկար․ «Ընդդիմադիրները փորձում էին ներկայացնել, որ վերելակում ինչ-որ դավադիր խոսակցություն է տեղի ունեցել, իսկ այդ ժամանակ ես արդեն ազատել էի Գրիգորի Հայրապետովին աշխատանքից։ Ես իրենց ասացի, որ այդ խոսակցությանը Հայրապետովը ներկա է եղել։ Ինքն էլ իր պաշտոնավարման ընթացքում եղել է և՛ Ռոբերտ Քոչարյանի, և՛ Սերժ Սարգսյանի գլխավոր թիկնապահը։ Ասացի՝ իրեն հրավիրեք։ Նկատի ունեմ՝ ինքն այլևս հրամանի ներքո չէ։ Ի՞նչ կարող էր տեղի ունենալ այդ վերելակում․ հասկանու՞մ եք՝ ինչի մասին է խոսքը։ ՊՊԾ-ն կարող է տեղյակ լինել, երբ քայլելիս ինչ-որ բան խոսես, ինչ-որ բան լսի։ Բայց փակ սենյակում տեղի ունենող բանակցային գործընթացից, դրա բովանդակությունից․․․ ես կառաջարկեի՝ ՊՊԾ-ի վրա հույս չդնել»։
Անդրադառնալով վերը նշված Քոչարյան-Ալիև հանդիպմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ներկա է եղել պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը, որը հրապարակային հարցազրույցում ասել է, որ Մեղրիի տարբերակն իր ներկայությամբ քննարկել է Քոչարյանի և Ալիևի միջև 1999թ․ հուլիսին՝ Սադարակում․ «Ըստ Հարությունյանի՝ Քոչարյանն իրեն ասել է, որ Մեղրիինը լավ տարբերակ է ղարաբաղյան հակամարտության լուծման համար»։

"What could have happened in that elevator?" Nikol Pashinyan about the meeting with Aliyev
In 2002, a closed-door, face-to-face meeting between Robert Kocharyan and Heydar Aliyev took place near Sadarak, without a third person, which lasted 4 hours and 15 minutes. After its end, the parties refused to provide any information about the content of the negotiations.
At today's session of the NA Investigative Committee, Kristine Poghosyan, MP of the NA "Civil Contract" faction, mentioning the incident, asked Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan whether there is a protocol for the negotiations, whether Robert Kocharyan submitted a written report about the official documents of the talks at the National Security Service and the Foreign Ministry. Do you know if the meeting was documented in any way? The deputy reminded me that there are two high-ranking officials of the National Security Service who, due to their status, were informed and, most likely, possessed important information. According to Poghosyan, one of them is Hrachya Harutyunyan, the former head of the National Security Service, who died suddenly in 2021 at 65.
Nikol Pashinyan responded that he worked with two heads of the State Security Service and has been under the protection of that service for five years. "I can assure you that the PPS does not have any function to be aware of the negotiation process. His function is something completely different," said Pashinyan and told an episode of how it happened entirely by chance in Dushanbe when the 3rd person in the elevator with him and Aliyev was Grigory Hayrapetov because there was no place for the 4th person in that elevator, "The opponents tried to present that some conspiratorial conversation took place in the elevator. At that time, I had already dismissed Grigori Hayrapetov from his job. I told them that Hayrapetov was present in that conversation. He was the main bodyguard of Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan during his tenure. I said: invite him. I mean, he is no longer under orders. What could have happened in that elevator? Do you understand what we are talking about? PPS can be aware when you talk or hear something while walking. But from the negotiation process in a closed room, it's content... I would suggest not to rely on the PPS."
Referring to the Kocharyan-Aliev above meeting, Nikol Pashinyan said that Minister of Defense Vagharshak Harutyunyan was present, who said in a public interview that Meghri's version was discussed in his presence between Kocharyan and Aliyev in July 1999 in Sadarak, "According to Harutyunyan, Kocharyan told him that Meghri's is a good option for solving the Karabakh conflict."