«2020թ․ աշնանային պատերազմի և հայտարարված ռազմական դրության ժամանակահատվածում զինծառայության կարգի դեմ ուղղված և այլ հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնված քրգործերով բազմաթիվ վարույթներ վերաբերվում են շուրջ 12.600 անձի», - այս մասին այսօր ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ է զեկուցվել դասալիքների մասին, և որ պետական կառույցն է զբաղվում այդ հարցով․
«Քրեական գործերն առնչվում են քաղաքացիների, զինծառայողների կողմից զորահավաքային զորակոչից խուսափելու, հրաման չկատարելու, դասալքության, զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելու, անդամախեղման եղանակով զինվորական ծառայությունը կամ առանձին պարտականությունների կատարումը դադարեցնելու, զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելու և այլ դեպքերի»,- իրավապահներից ստացած տեղեկատվությունը փոխանցեց վարչապետը։

What was reported to the Prime Minister regarding the desertion? Nikol Pashinyan published no
"During the period of the 2020 autumn war and the declared state of martial law, many criminal proceedings against the order of military service and initiated in cases of other crimes concern around 12,600 people," Prime Minister Nikol Pashinyan announced today at the NA investigative committee, answering the question about what was reported to the deserters about, and which state structure deals with that issue.
"Criminal cases are related to evasion of conscription by citizens, servicemen, disobeying orders, desertion, voluntarily leaving a military unit or place of service, discontinuing military service or the performance of separate duties by mutilation, refusing to perform military service duties and other cases," the information received from the law enforcement officers conveyed the prime minister.