«ԳՇ պետերը ասել են՝ հեշտ չի լինի, բայց մենք կպահենք». վարչապետը՝ պատերազմի մասին
Այսօր ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց 2019թ․ հունվարի 26-ին ՊՆ փակ նիստի ժամանակ հնչեցրած հայտարարությունը․ «Բանակցային գործընթացի՝ այս ֆորմատով մեզ տանում են դեպի պատերազմ, պահանջում են զիջում ոչնչի դիմաց, մեզ դնում են պատերազմի կոնվեյերի վրա։ Մենք չենք կարող զիջումներ անել ոչնչի դիմաց։ Բայց որպեսզի ունենանք անիմաստ զիջումներ չանելու հնարավորություն, մեր ամրության պաշարը բանակն է»։
Քոչարյանը նաև հիշեցրեց, որ այդ օրը Նիկոլ Փաշինյանը բանակի՝ այն ժամանակվա ղեկավարությանը հստակ հարց է տվել․ ունե՞նք ամրության այդ պաշարը, որ անիմաստ զիջումներ չանենք։ Ըստ Քոչարյանի՝ այս ժամանակվա ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը ստանդարտ պատասխան էր տվել, որ զինված ուժերը պատրաստ են կատարել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները։ Քոչարյանը Հայաստանի վարչապետին խնդրեց մեկնաբանել, թե ինչքանով է համապատասխանում սա իրականությանը․
«Ես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետերից աշխատանքային մակարդակում փորձել եմ հասկանալ՝ ինչ կարող ենք անել։ Կոպիտ ասած՝ կարո՞ղ ենք պահել, թե՞ չէ։ Ես երբեք չեմ լսել պատասխան, որ՝ չէ։ Ասել են՝ հեշտ չի լինի, բայց, իհարկե, կպահենք։ Դրա մասին անվտանգության խորհրդին էլ է գրավոր զեկուցվել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով․ «Ես, ներառալ 2020 թվականի օգոստոսը, ստացել եմ հավաստիացում, որ շատ դժվար է լինելու, բայց զինված ուժերը, պաշտպանության բանակն իրենց առջև դրված խնդիրը կատարելու են»։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև խոսել է բանակի սպառազինությունների մասին. «Շատ է խոսվում այն մասին, թե իմ՝ վարչապետ դառնալուց հետո սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման պլանները փոխվել են, ձևախեղվել են. ոչ մի բան չի փոխվել, պարզապես լրացուցիչ այլ տեխնիկա է ձեռք բերվել»։ Փաշինյանն ընդգծեց՝ բացառված է, որ մեկը հիշի դեպք, երբ բանակը կառավարության առջև դրել է ինչ-որ խնդիր, ու դա չի լուծվել այն պատճառով, որ փող չկա. «Բայց ուզում եմ նաև հասկանանք, որ շատ խնդիրների լուծումը միայն փողի հետ չի կապված»։

"The Heads of the Ministry of Internal Affairs said that it will not be easy, but we will keep it;" Prime Minister about the war
Today, at the session of the NA Investigative Committee, Andranik Kocharyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defense and Security Affairs, reminded Nikol Pashinyan of the statement he made on January 26, 2019, during the closed session of the Ministry of Defense, "With this format of the negotiation process, they lead us to war; they demand concessions for nothing, and they put us on the conveyor belt of war. We cannot make concessions for anything. But to have the opportunity not to make meaningless concessions, our strength is the army."
Kocharyan also reminded that on that day, Nikol Pashinyan asked the army's leadership a straightforward question. Do we have that reserve of strength so as not to make meaningless concessions? According to Kocharyan, the head of the Armed Forces General Staff of that time, Artak Davtyan, gave a standard answer that the armed forces were ready to fulfill the combat tasks. Kocharyan asked the Prime Minister of Armenia to comment on how true this is.
"I tried to understand what we can do at the functional level from the armed forces general staff chiefs. Roughly speaking, can we keep it or not? I have never heard an answer that is no. They said it would not be easy, but we will keep it. It was also reported to the Security Council in writing," said Nikol Pashinyan, adding, "I, including August 2020, received an assurance that it will be tough. Still, the Armed Forces, the Defense Army will fulfill the task set before them."
Nikol Pashinyan also spoke about the army's weapons, "There is a lot of talk about the fact that after I became the prime minister, the plans for acquiring weapons and military equipment were changed and distorted. nothing has changed, just additional, different techniques have been acquired." Pashinyan emphasized that no one can remember a case when the army presented a problem to the government, and that problem still needed to be solved because there was no money. "But I also want us to understand that the solution to many problems is not only money-related."