«Չեմ ասում, թե պատերազմից խուսափելու տեսական հնարավորություն չկար». վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է պատերազմական «կոնվեյերը» կանգնելու հնարավորությանը։
«Չեմ կարծում, թե անհնար էր պատերազմական կոնվեյերը կանգնեցնել, եթե հրաժարվեինք ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմից դուրս տեսնելու տեսլականից: Այսինքն, մենք այդ պահին կարող էինք ասել՝ հրաժարվում ենք ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմից դուրս տեսնելու տեսլականից և գնայինք այդ ճանապարհով, որը, իհարկե, չէր երաշխավորում, որ պատերազմից հնարավոր կլինի խուսափել:
Ես տեսնում էի, որ պատերազմի միագիծ կոնվեյերին հաջորդում են բանակցային այդ բովանդակության պատերազմի խաչմերուկները: Օրինակ, պատերազմի  խաչմերուկներից մեկը Լաչինի միջանցքի հետ կապված ճշգրտումներն էին, որոնք Կազանում էլ չէին ճշգրտված, հետագայում ավելի քիչ էին ճշգրտված: Պատերազմի հաջորդ խաչմերուկը ԼՂ-ի, այսպես ասած, հայ և ադրբեջանցի համայնքների ներգրավման գործընթացն է։ Հաջորդ խաչմերուկը խաղաղության պայմանագրի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացն էր: Այսինքն, ես չեմ ասում, որ պատերազմից խուսափելու տեսական հնարավորություն չկար, բայց այդ հնարավորության համար պարտադիր պայման էր ԼՂ հարցի կարգավորման հայկական տեսլականից հրաժարվելը»,-ասել է Նիկոլ  Փաշինյանը:

"I am not saying that there was no theoretical possibility to avoid the war;" prime minister
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the possibility of stopping the war as a "conveyor."
"I don't think it was impossible to stop the war conveyor belt if we gave up the vision of seeing Nagorno-Karabakh outside Azerbaijan. In other words, at that moment, we gave up the idea of visiting Nagorno-Karabakh outside of Azerbaijan, and we went that way, which did not guarantee that the war would be avoided.
I could see that the intersections of that negotiation content war followed the one-line conveyor belt of battle. For example, one of the crossroads of the war was the adjustments related to the Lachin Corridor, which needed to be adjusted at Kazan, much less changed later. The next crossroads of the war is the process of involving the Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno-Karabakh. The next crossroads was the delimitation and demarcation process of the peace treaty. In other words, I'm not saying there was no theoretical possibility of avoiding the war. Still, for that possibility, it was necessary to abandon the Armenian vision of settlement of the Nagorno-Karabakh issue," said Nikol Pashinyan.