«Ես ինձ ամեն ինչում եմ մեղավոր համարում՝ ամեն ինչում»․ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովում պատասխանելով հարցին, թե ինչում իրեն մեղավոր համարում։
«Բայց ես մի պրոբլեմ ունեմ։ Երբ թուղթ ու գրիչը վերցնում եմ, քաղաքական, բարոյական, հոգեբանական, մարդկային մակարդակներում, բացարձակապես ամեն ինչի մեջ ես ինձ մեղավոր եմ համարում, բայց ասում եմ՝ շատ լավ, սա դեկլարացիան է։ Երբ տեքստով սկսում եմ ձևակերպել իմ մեղադրական եզրակացությունը, ինչ-որ տեղ մտնում եմ փակուղի։ Եվ այդ գործընթացը մի քանի անգամ էլ ձեր ներկայությամբ տեղի ունեցավ։ Ասում են հետևյալը՝ գնայիր, սա ընդունեիր, չես ընդունել՝ մեղավոր ես։ Շատ լավ․ քայլ մեկ։ Դա ընդունելու համար սա էր պետք անել, նա էր պետք անել, մեկ էլ 4-րդ քայլին ասում եմ՝ մի րոպե, բայց ո՞նց, դա չլինող բան էր ոչ միայն այն առումով, որ իրականանալի չէր, այլ այն, որ ճիշտ չէր։ Չէր կարելի այդ բանը անել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ ակնկալում է, որ ընդդիմությունն էլ իրեն օգնի այդ հարցում։
Փաշինյանն իր ասածը մեկնաբանում է, որ իրեն ԱԺ դահլիճում ասում են՝ «Կովսականը տվիր», հետո ասում են «պատերազմը չկանգնեցրիր»․ «Հետո բացում ենք, տեսնում, որ Կովսական չի․ բանակցային գործընթացում եղել է Զանգելան, որը պետք է վերադարձվեր, այդ թվում՝ Կազանի փաթեթում։ Բայց դրա ու մյուս բաների վերադարձը, Սերժ Սարգսյանի վկայությամբ ևս, բավարար չեն եղել այս խնդիրը լուծելու համար»։

"I consider myself guilty of everything, everything." Prime Minister Nikol Pashinyan announced at the session of the NA Investigative Committee, answering the question of what he considers himself guilty of in the NA Investigative Committee.
"But I have a problem. When I pick up paper and pen, I consider myself guilty of absolutely everything on the political, moral, psychological, human levels, but I say: very good, this is the declaration. When I start formulating my indictment with the text, somewhere I enter a dead end. And that process took place several times in your presence. They say the following: go, accept this, if you didn't accept it, you are guilty. Very good. step one. In order to accept this, it was necessary to do this, it was necessary to do it, and I say to the 4th step, wait a minute, but how? It was not possible to do that," said Nikol Pashinyan, noting that he expects the opposition to help him in this matter.
Pashinyan interprets what he said that he was told in the NA hall: "Give Kovsakan," then they say, "don't stop the war". "Then we open it and see that Kovsakan is not there. Zangelan was in the negotiation process, which had to be returned, including in the Kazan package. But the return of that and other things, according to Serzh Sargsyan's testimony, were not enough to solve this problem."