Հայաստան-Կանզաս գործընկերության 20-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ՀՀ-ում գտնվող ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ
Վեներդիի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 26-ին այցելել է ՊՆ խաղաղապահ ուժերի բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոն։
Հյուրերին ներկայացվել են մանրամասներ կենտրոնի պատմության, գործունեության և իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ։
Ադյուտանտ գեներալ Մայքլ Վեներդիի գլխավորած պատվիրակությունը շրջել է կենտրոնի տարածքում, ծանոթացել պայմաններին և ուսումնանյութական բազային։

Adjutant General Venerdi of the US State of Kansas visited the "Zar" training center
As part of the events dedicated to the 20th anniversary of the Armenia-Kansas partnership, Adjutant General of the US State of Kansas in Armenia, National Guard Commander, Brigadier General Michael
On June 26, the delegation led by Venerdi visited the "Zar" training center of the peacekeeping forces brigade of the Ministry of Defense.
Details about the center's history, activities, and implemented programs were presented to the guests.
The delegation headed by Adjutant General Michael Venerdi toured the center's territory and got acquainted with the conditions and educational base.