ՀՅԴ-ն նստացույց է սկսել ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանատների մոտ
ՀՅԴ-ն այսօր առավոտից մեկօրյա նստացույց է սկսել ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի դեսպանատների և ԵՄ ներկայացուցչության դիմաց։ Նրանց ակցիան կրում է SOS Artsakh խորագիրը։
ՌԴ դեսպանատան մոտ նստացույցի ժամանակ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ անդամ Գեղամ Մանուկյանը նշել է. «Տվյալ դեպքում ՌԴ-ն, որը նոյեմբերի 9-ի ստորագրող կողմն է եւ ունի պարտավորություններ, որի խաղաղապահ առաքելության ներկայությունն այսօր, ցավոք սրտի, միակ անվտանգային երաշխավորն է եւ առաջիկա տարիներին էլ ՌԴ զորքերի ներկայությունը Արցախում կենսական անհրաժեշտություն է ցեղասպանության վտանգի դիմագրավման համար, բայց Ադրբեջանը այնքան է լկտիացել, որ իր թշնամական գործողություններն իրականացնում է նաեւ ռուս խաղաղապահների նկատմամբ, ՌԴ-ն ավելի կտրուկ գործողությունների պետք է դիմի այսօրվա խուլ շրջափակումը վերացնելու, Արցախում հումանիտար աղետը կանխելու համար»։
Նստացույցի մասնակիցների պնդմամբ, իրենց նպատակն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից և ԵՄ-ից պահանջել չբավարարվել լոկ հայտարարություններով, այլ գործուն քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումն անհապաղ վերացնելու ուղղությամբ։

АРФД начала сидячую забастовку у посольств России, США и Франции
Сегодня утром АРФД начала однодневную сидячую забастовку перед посольствами США, РФ, Франции и представительством ЕС в РА. Их кампания называется SOS Арцах.
Об этом во время сидячей забастовки у посольства России заявил депутат фракции Армении в Национальном Собрании, член Генассамблеи АРФД Гегам Манукян. В данном случае Российская Федерация, подписавшая соглашение от 9 ноября и имеющая обязательства, присутствие миротворческой миссии которой сегодня, к сожалению, является единственным гарантом безопасности, а присутствие российских войск в Арцахе в ближайшие годы является жизненной необходимостью, чтобы противостоять угрозе геноцида, но Азербайджан настолько обнаглел, что осуществляет свои враждебные действия и против российских миротворцев, РФ должна прибегнуть к более решительным действиям для ликвидации сегодняшней глухой блокады, для предотвращения гуманитарной катастрофы в Арцахе ."
По словам участников сидячей забастовки, их цель — потребовать от стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и ЕС не ограничиваться только заявлениями, а предпринять активные шаги по немедленному снятию блокады Арцаха Азербайджаном.