Ալեն Սիմոնյանը մանրամասնել է, թե ինչու էր աշխարհը լուռ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների ժամանակ
Հարցին՝ արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման չկատարմանն ի պատասխան Հայաստանն ունի՞ այլ քայլեր՝ այնտեղ բնակվող մարդկանց խնդրի լուծմանը հասնելու համար, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ասել է. «Մենք այլընտրանքային քայլեր անում ենք․ այնպես չէ, որ սպասում ենք միջազգային դատարանի որոշման կատարմանը»։
Ըստ նրա՝ այդ դատարանի որոշումը քայլերից մեկն է, որը զսպող դեր ունեցավ. «Ժամանակին, երբ Ադրբեջանը խոսում էր Արցախի վերաբերյալ ՄԱԿ չորս բանաձևերի մասին, ասում էին՝ դրանք բանաձևեր են, որ հողի վրա որևէ ազդեցություն չունեն։ Սակայն տարիներ անց Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ սկսեց, և միջազգային հանրությունն, այդ բանաձևերը դնելով գործողության տակ, լուռ մնաց։ Մեր ժողովուրդն էլ լքված էր զգում իրեն, ասում էր՝ ո՞նց է, որ աշխարհը լուռ է։ Այ, էդ միջազգային բանաձևերի հիման վրա»։
Ալեն Սիմոնյանը հավելել է, որ Հայաստանը որևէ կերպ չի պատրաստվում պատերազմի. «Չենք պատրաստվում ռազմական գործողություններ ծավալել։ Միջազգային բոլոր հնարավոր մեխանիզմներով պետք է հասնենք նրան, որ Ադրբեջանի հետ երկարատև, վստահելի, միջազգային հեղինակավոր որևէ երկրի, կառույցի, ֆորմատի ներքո պայմանագիր կնքվի, և ապահովենք ԼՂ-ում բնակվող հայ ժողովրդի իրավունքների և ազատությունների իրականացումը»։

Alen Simonyan detailed why the world was silent during Azerbaijan's military operations
In response to the non-implementation of the decision of the International Court of Justice, does Armenia have other steps to solve the problem of the people living there? NA Speaker Alen Simonyan said, "We are taking alternative steps. It's not like we are waiting for the execution of the international court's decision."
According to him, the court's decision is one of the steps that had a deterrent role. "When Azerbaijan was talking about the four UN resolutions regarding Artsakh, they said these resolutions do not affect the land. However, years later, Azerbaijan started military operations, and the international community, putting those resolutions into action, remained silent. Our people also felt abandoned; they asked, how is the world silent? Yes, based on those international resolutions."
Alen Simonyan added that Armenia is not preparing for war in any way, "We are not going to launch military operations. With all possible international mechanisms, we should achieve the conclusion of a long-term, reliable, internationally authoritative agreement with Azerbaijan under the format of any country, structure, and ensure the realization of the rights and freedoms of the Armenian people living in Nagorno-Karabakh."