«Եթե Ադրբեջանը պատրաստ է ինքնախաբեությամբ զբաղվել, Հայաստանը պատրաստ չէ». Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարություններին, որ անհնար են համարում ԼՂ հայերին լրացուցիչ երաշխիքներ տալը։
Ըստ Սիմոնյանի՝ նման հայտարարությունը հենց իրենց է վնասում. «Նման իրողությունների դեպքում իրենք այն հարցը, որ տասնամյակների ընթացքում խնդրի պատճառ էր դարձել, չեն լուծում։ Դա իրականությունից փախչել է»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ վստահ է՝ ինչ-որ փուլի ադրբեջանը կգնա այդ հարցի լուծմանը․ «Հիմա, կարծում եմ, բանակցություններից առաջ բարձր սանդղակ դնելու և բանակցային սկզբնական փուլից առաջ ետքայլերի հնարավորության մասին է»։
Սիմոնյանը կարևորում է միջազգային երաշխիքների հարցը. «Այդ հարցը չի կարող մոռացության մատնվել։ Սա ինքնախաբեություն է․ եթե Ադրբեջանը պատրաստ է ինքնախաբեության, Հայաստանը պատրաստ չէ»։
Նա շեշտեց, որ եթե ԼՂ հայության իրավունքների միջազգային երաշխիքների հարցով պայմանավորվածության չգան, հարցը չի լուծվի: ԱԺ նախագահը նաև հիշեցրել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, որը ևս չի կատարվում. «Երաշխիք հանդիսացող երկիրը գործողություններ չի ուզում կամ չի կարողանում անել։ Ես հիմա վստահ չեմ, որ հիմա մենք դա խաղաղության պայմանագրում  պետք է ամրագրենք, այլ ոչ թե մեկ այլ փաստաթղթում, որ որևէ երկիր կամ երկրներ երաշխավոր պետք է հանդիսանան։ Եթե այս հարցը չներառվեց ու չքննարկվեց, եթե այս հարցին լուծում չեղավ, նշանակում է՝ բանակցությունների մեծ մասն անիմաստ խոսակցություններ են»։

"If Azerbaijan is ready to engage in self-deception, Armenia is not ready;" Alain Simonyan
Speaker of the National Assembly Alen Simonyan referred to the statements of the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeihun Bayramov, that they consider it impossible to give additional guarantees to the Armenians of Nagorno-Karabakh.
According to Simonyan, such a statement harms them, "In the case of such realities, they do not solve the issue that was the cause of the problem for decades. It has run away from reality," he said, adding that he is sure that Azerbaijan will solve the issue at some stage, "Now, I think it's about setting a high bar before the negotiations and the possibility of setbacks before the initial phase."
Simonyan emphasizes the issue of international guarantees, "That issue cannot be forgotten. This is self-deception. If Azerbaijan is ready for self-deception, Armenia is not ready."
He emphasized that if they disagree on the issue of international guarantees of the rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh, the problem will not be resolved. The Speaker of the National Assembly also reminded of the tripartite statement of November 9, 2020, which needs to be implemented, "The guarantor country does not want or is unable to take action. I am unsure now that we should fix it in the peace treaty and not in another document that any country should be a guarantor. If this issue is not included and discussed, if it still needs to be resolved, it means that most negotiations are meaningless conversations."