ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, թե Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև վերջին պայմանավորվածությունը եղել է զբոսաշրջային սեզոնի սկզբում ցամաքային սահմանը 3-րդ երկրների քաղաքացիների ու դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար բացելուն։
Նրա խոսքով, հայկական կողմն այժմ աշխատանքներ է տանում Մարգարայի կամուրջի մոտ՝ անցակետում համապատասխան ենթակառուցվածքները կարգի բերելու համար. «Շատ շուտով կավարտենք, հույս ունենք՝ թուրքական կողմը նույնպես կպահի պայմանավորվածությունն ու այս ամառվա ընթացքում պայմանավորվածությունները կիրագործվեն»։
Անդրադառնալով հայ-թուրքական բանակցություններին, նա նշել է, թե գործընթացը կանգնած վիճակում չէ, ըստ անհրաժեշտության, ինքը խոսում է Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցչի հետ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների նոր հանդիպմանը, ապա Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ դեռ պայմանավորվածություն չկա։

Армянская сторона работает над тем, чтобы привести в порядок инфраструктуру возле моста Маргара
Вице-спикер НС, специальный представитель в процессе армяно-турецкого урегулирования Рубен Рубинян сообщил, что последней договоренностью между Арменией и Турцией было открытие сухопутной границы для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами в начале туристического сезона.
По его словам, в настоящее время армянская сторона в районе моста Маргара проводит работы по приведению в порядок соответствующей инфраструктуры на КПП. «Мы закончим очень скоро, мы надеемся, что турецкая сторона также будет соблюдать соглашение, и договоренности будут реализованы в течение этого лета».
Коснувшись армяно-турецких переговоров, он отметил, что процесс не стоит на месте, при необходимости, он беседует со спецпредставителем Турции.
Что касается новой встречи спецпредставителей Армении и Турции, Рубинян сообщил, что договоренности пока нет.