«Անցած տարվա հոկտեմբերին Հայաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ անցյալ ամիս նույնիսկ նշել է մեր երկրի տարածքի պարամետրերը», - այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Նրա խոսքով՝ այդ հայտարարությունները պետք է լինեն նաև թղթի վրա, և Հայաստանը պետք է ստորագրի դրանք․ «Միայն այդ դեպքում Հարավային Կովկասում կարող է երկարաժամկետ խաղաղություն տիրել»,- ասել է նա:
Ալիևն ընդգծել է, որ մյուս կարևոր պայմաններն են Զանգեզուրի միջանցքի բացումը և Հայկական ԶՈւ դուրսբերումը Ղարաբաղից:
«Մենք չենք շտապում, դրանում անհրաժեշտություն չկա։ Ներկայումս ուժը, ժամանակը ու միջազգային իրավունքը մեր կողմն են։ Միջազգային հանրությունը միանշանակ Ղարաբաղը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս։ Մենք դեռ կարող ենք սպասել»,- ասել է Իլհամ Ալիևը:

"Armenia has officially recognized the territorial integrity of Azerbaijan;" Aliev
"In October of last year, Armenia officially recognized the territorial integrity of Azerbaijan, and last month it even indicated the parameters of the territory of our country," Azerbaijani President Ilham Aliyev said. According to him, these statements should also be on paper, and Armenia should sign them, "Only in that case, long-term peace can prevail in the South Caucasus," he said.
Aliyev emphasized that other necessary conditions are the opening of the Zangezur Corridor and the withdrawal of the Armenian Armed Forces from Karabakh.
"We are not in a hurry; it is unnecessary. Currently, force, time, and international law are on our side. The international community recognizes Karabakh as part of Azerbaijan. We can still wait," said Ilham Aliyev.