«Անցած տարվա հոկտեմբերին Հայաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ անցյալ ամիս նույնիսկ նշել է մեր երկրի տարածքի պարամետրերը», - այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Նրա խոսքով՝ այդ հայտարարությունները պետք է լինեն նաև թղթի վրա, և Հայաստանը պետք է ստորագրի դրանք․ «Միայն այդ դեպքում Հարավային Կովկասում կարող է երկարաժամկետ խաղաղություն տիրել»,- ասել է նա:
Ալիևն ընդգծել է, որ մյուս կարևոր պայմաններն են Զանգեզուրի միջանցքի բացումը և Հայկական ԶՈւ դուրսբերումը Ղարաբաղից:
«Մենք չենք շտապում, դրանում անհրաժեշտություն չկա։ Ներկայումս ուժը, ժամանակը ու միջազգային իրավունքը մեր կողմն են։ Միջազգային հանրությունը միանշանակ Ղարաբաղը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս։ Մենք դեռ կարող ենք սպասել»,- ասել է Իլհամ Ալիևը:

Армения официально признала территориальную целостность Азербайджана. Алиев
В октябре прошлого года Армения официально признала территориальную целостность Азербайджана, а в прошлом месяце даже указала параметры территории нашей страны. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев. «Эти декларации тоже должны быть на бумаге, и Армения должна их подписать. Только тогда на Южном Кавказе может воцариться долгосрочный мир", - сказал он.
Алиев подчеркнул, что другими важными условиями являются открытие Зангезурского коридора и вывод ВС Армении из Карабаха.
«Мы не торопимся, в этом нет необходимости. В настоящее время сила, время и международное право на нашей стороне. Международное сообщество однозначно признает Карабах Азербайджаном. Мы еще можем подождать", - сказал Ильхам Алиев.