Վարչապետը ներկայացրել է ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակի լուծման իր պատկերացումները
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակի լուծման իր պատկերացումները։ Ըստ նրա՝ առաջին քայլը պետք է լինի ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման կատարումը. «Սա միջազգային օրակարգի հարց է, ներառյալ՝ ՄԱԿ ԱԽ հարց, որովհետև հենց այս մարմինն է լիազորված ապահովել արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումը»։
Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմի գործարկումը, որի շրջանակներում կհասցեագրվի ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության հիմնախնդիրը․
«Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ մենք բոլոր ջանքերը պետք է գործադրենք խաղաղության հաստատման և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքելու համար»։
Նա հայտնել է, որ հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, և հայկական պատվիրակությունը կմեկնի ԱՄՆ հենց այդ տրամադրությամբ։

The Prime Minister presented his ideas on how to solve the situation in Nagorno-Karabakh
RA Prime Minister Nikol Pashinyan presented his ideas for solving the situation around Nagorno-Karabakh. According to him, the first step should be the implementation of the decision of the UN International Court of Justice, "This is a question of the international agenda, including the question of the UN Security Council, because it is this body that is authorized to ensure the execution of the decisions of the International Court of Justice."
The Prime Minister considers it necessary to launch the international mechanism of the Baku-Stepanakert dialogue, within the framework of which the problem of the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh will be addressed.
"As for Armenian-Azerbaijani relations, our position remains the same: we must make every effort to establish peace and conclude an agreement on the regulation of relations."
He informed that the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan meeting will take place in Washington next week, and the Armenian delegation will leave for the USA in that mood.