ԳՇ պետի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Գերմանիա
Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատար, գեներալ Դերիլ Ուիլյամսի հրավերով ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Գերմանիա՝ մասնակցելու Եվրոպական բանակների ամենամյա համաժողովին։
Համաժողովի առաջին օրը տեղի է ունեցել գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի ոչ ֆորմալ հանդիպումն ԱՄՆ ցամաքային զորքերի շտաբի պետ, գեներալ Ջեյմս ՄքՔոնվիլի հետ։ Համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի մի շարք այլ հանդիպումներ եվրոպացի գործընկերների հետ։
ԳՇ պետը նույն ձևաչափով հանդիպել է նաև Եվրոպայում ՑԶ հրետանու պետ, հայազգի գեներալ-մայոր Ստեֆան Մարանյանի հետ:

The delegation headed by the Head of the General Staff left for Germany on a working visit
At the invitation of the Commander of the US Ground Forces in Europe, General Daryl Williams, the delegation headed by the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, the First Deputy Minister of Defense, Major General Edward Asryan, went on a working visit to Germany to participate in the annual conference of the European Armies.
On the first day of the conference, Major General Edward Asryan had an informal meeting with the Chief of Staff of the US Ground Forces, General James McConville. Within the framework of the conference, several other meetings of the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces with European partners are planned.
The head of the Armed Forces also met with the Chief of the Armed Forces Artillery, Major General of Armenia Stephan Maranyan, in the same format.