Կոնսենսուս կա, որ ապաշրջափակման գործընթացը սկսվում է Երասխ-Հորադիզ երկաթգծի վերաշահագործմամբ. Մհեր Գրիգորյան
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը դրական է արձագանքել հայ-ադրբեջանական սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հանդիպման մասին հայկական կողմի առաջարկին։
Գրիգորյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպման վայրի, ժամի ու ամսաթվի մասով դեռ պայմանավորվածություն չկա․ «Ենթադրում եմ՝ մոտ ժամանակներս հանդիպում կլինի»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ քննարկվելու են օրակարգային հարցեր։
Անդրադառնալով Սյունիքով անցնող ճանապարհի վրա Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության գործառույթներին՝ Գրիգորյանը նշել է. «Գործառույթի իրականացման ձևի շուրջ դեռևս քննարկումներ պետք է լինեն»։
Ըստ նրա՝ կարևոր կոնսենսուս կա, որ ապաշրջափակման գործընթացը սկսվում է Երասխ-Հորադիզ երկաթգծի վերաշահագործմամբ. «Սա կարևոր է, որովհետև կոնկրետ է ու հասկանալի, թե ինչի շուրջ է խոսակցությունը։ Կարծում եմ՝ վերջնական ընկալում կա, որ կարգավորումները պետք է լինեն այն երկրների իրավազորության և ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով անցնում է երկաթգիծը։ Սա կարևոր ու ֆունդամենտալ համաձայնություն է»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այլ մանրամասներ չի հայտնի, որովհետև դեռ վերջնական կոնսենսուս չկա։

Есть консенсус, что процесс разблокировки начинается с восстановления железной дороги Ерасх-Горадиз. Мгер Григорян
Есть  консенсус, что процесс разблокировки начинается с восстановления железной дороги Ерасх-Горадиз. Мгер Григорян
Вице-премьер Армении Мгер Григорян заявил, что Азербайджан положительно отреагировал на предложение армянской стороны о проведении заседания комиссий по вопросам демаркации армяно-азербайджанской границы.
Григорян отметил, что до сих пор нет договоренности о месте, времени и дате встречи с азербайджанской стороной. "Я предполагаю, что в ближайшее время состоится заседание", - сказал он, подчеркнув, что вопросы повестки дня будут обсуждены.
Коснувшись функций пограничной службы ФСБ России на дороге, проходящей через Сюник, Григорян отметил: «Должны еще быть дискуссии о форме реализации мероприятия».
По его словам, существует важный консенсус в отношении того, что процесс разблокировки начинается с повторного использования железной дороги Ерасх-Горадиз. «Это важно, потому что всем понятно, о чем идет разговор. Я думаю, что есть окончательное понимание того, что правила должны быть под юрисдикцией и суверенитетом стран, через которые проходит железная дорога. Это важная и принципиальная договоренность», — сказал он, добавив, что других подробностей ему не известно, поскольку окончательного консенсуса пока нет.