«Ակնհայտ է դառնում ՀԱՊԿ կողմից ՀՀ սահմանների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ հստակ գնահատականների կարևորությունը»․ Միրզոյան
ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի աշխատանքների շրջանակում անդամ պետությունների ԱԳ նախարարներին հունիսի 20-ին Մինսկում ընդունել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկաներին տեղեկացրել է տարածաշրջանում, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը, ևս մեկ անգամ հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ անդամ պետության ինքնիշխան տարածքի շարունակվող օկուպացիայի մասին, անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողություններին, վերջին օրերին ՀՀ հետ սահմանին հայկական դիրքերի ու քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորմանը՝ ընդգծելով ընդհանուր տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցում դրանց ապակայունացնող ազդեցությունը։ Այս համատեսքտում նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՀԱՊԿ հասցեական արձագանքի հրամայականը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը անդրադարձ է կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղում և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված լարված իրավիճակին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում Ադրբեջանի սադրանքներին, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի՝ վեց ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական խնդիրներին և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրականացման խորացող վտանգին։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները միտված են խոչընդոտելու Հարավային Կովկասում կայունության հասնելու՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանում կայունության և կանխատեսելիության ապահովմամբ շահագրգռված բոլոր կողմերի ջանքերը։
Ներկայացնելով տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի տեսլականը՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունից հրաժարվելու, կառուցողական երկխոսության միջոցով առկա խնդիրներին լուծումներ տալու, ի թիվս այլ հարցերի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցերի հասցեագրման առանցքային նշանակությունը։
Հաջորդիվ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին՝ նեղ և ընդլայնված կազմով: Քննարկվել են նիստի օրակարգային հարցեր՝ ներառյալ ՀԱՊԿ գործունեության և տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ։
ՀԱՊԿ նեղ կազմով նիստում ևս ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հարավային Կովկասում վերջին իրադարձություններին՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառմամբ հակամարտությունների սրացման և Հարավային Կովկասում անկայուն իրավիճակի ֆոնին առավել ակնհայտ է դառնում պայմանագրային պարտավորությունների անքննելի կատարման, ՀԱՊԿ կողմից պատշաճ եզրակացությունների, Հայաստանի սահմանների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ հստակ գնահատականների կարևորությունը։

20 июня Президент Беларуси Александр Лукашенко принял в Минске Совет министров иностранных дел ОДКБ. В ходе встречи министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян проинформировал присутствующих о последних событиях в регионе, в частности, на границе Армении и Азербайджана и в Нагорном Карабахе.
Министр Мирзоян, еще раз напомнив о продолжающейся оккупации Азербайджаном суверенной территории Армении, государства-члена ОДКБ, сослался на продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана против суверенной территории Армении и международно признанных границ, обстрел армянских позиций и гражданских объектов на границе с Арменией в последние дни, подчеркивая общерегиональное их дестабилизирующее влияние на стабильность и безопасность. В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул необходимость ответа ОДКБ.
Министр иностранных дел РА также коснулся напряженной ситуации в Нагорном Карабахе и вокруг него, в том числе провокаций Азербайджана в зоне ответственности российских миротворческих сил, инцидента, произошедшего 15 июня у моста Хакари, а также незаконной блокады Лачинского коридора, которая продолжается уже более полугода, вытекающие из этого гуманитарные проблемы и углубляющаяся опасность этнических чисток со стороны Азербайджана.
Министр Мирзоян подчеркнул, что указанные действия Азербайджана направлены на то, чтобы воспрепятствовать усилиям не только Армении, но и всех сторон, заинтересованных в обеспечении стабильности и предсказуемости в регионе, по достижению стабильности на Южном Кавказе.
Представляя видение армянской стороны, направленное на установление долгосрочного мира в регионе, Арарат Мирзоян подчеркнул ключевую важность отказа от политики силы или угрозы силой, обеспечения решения существующих проблем путем конструктивного диалога, в том числе, касаясь безопасности и прав народа Нагорного Карабаха.
Далее министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял участие в заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ в узком и расширенном составе. Обсуждены вопросы повестки дня заседания, в том числе о деятельности ОДКБ и региональных событиях.
На заседании в узком составе ОДКБ министр иностранных дел Арарат Мирзоян также коснулся последних событий на Южном Кавказе, подчеркнув, что на фоне эскалации конфликтов с применением силы и нестабильной ситуации на Южном Кавказе, все более очевидными становятся выполнение договорных обязательств и правильные выводы ОДКБ на явные нарушения границ Армении.