«ԵԽ անդամների այցը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակը գնահատելուն»․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է Եվրոպական խորհրդարանի հետ սերտ համագործակցությունը և բարձր գնահատել վերջինիս կողմից Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության ապահովման վերաբերյալ ընդունած բանաձևը: Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ ԵԽ պատվիրակության անդամների այցը կնպաստի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը գնահատելուն:
Վարչապետը հավելել է, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի ագելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն էլ ավելի է սրվում, քանի որ արդեն մի քանի օր է ինչ սննդամթերքի մատակարարումները ևս արգելափակվել են: Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է միջազգային փաստահավաք առաքելության մուտքը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ: Նիկոլ Փաշինյանն ավելացրել է նաև, որ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հեռտոբանությունն ու հրադադարի ռեժիմի խախտման գործելաոճը, ինչը ավելացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում:
Իր հերթին, Նատալի Լուազոն ընդգծել է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու, ինչպես նաև լարվածության ռիսկերը նվազեցնելու քայլերի անհրաժեշտությունը: Այս առումով, զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանում Եվրոպական դիտորդական առաքելության գործունեությունը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, սահմանների դելիմիտացիայի հնարավորություններին: Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է այդ հարցերի շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումները:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ԵՄ օժանդակությամբ մեր երկրում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքի ու հետագա ծրագրերի, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:

"The visit of CE members will contribute to assessing the situation in the region;" prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by the European Parliament's Security and Defense Subcommittee chairperson, Nathalie Loiseau.
The Prime Minister emphasized the close cooperation with the European Parliament and highly appreciated the latter's resolution on ensuring the Lachin Corridor's uninterrupted operation. Nikol Pashinyan expressed confidence that the visit of CE delegation members will contribute to assessing the situation in the region.
The Prime Minister added that the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh is worsening as a result of the illegal blockade of the Lachin Corridor, as food supplies have been blocked for several days. In this context, the prime minister highlighted the entry of the international fact-finding mission into the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh. Nikol Pashinyan also added that Azerbaijan continues its aggressive telepathy and ceasefire violations, increasing regional tensions.
For her part, Nathalie Loiseau emphasized the need for steps to ensure peace and stability in the region and reduce the risks of tension. In this regard, the interlocutors highlighted the activities of the European Monitoring Mission in Armenia.
They've referred to the possibilities of unblocking regional transport infrastructures and border delimitation. Prime Minister Pashinyan presented the positions of the Armenian side on these issues.
Thoughts were also exchanged on the course of institutional reforms and other programs implemented in our country with the assistance of the EU and the process of regulating Armenian-Turkish relations.