«Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվում է ստորագրել կազանյան փաստաթուղթը՝ ներկայացնելով լրացուցիչ տասը առաջարկություն։ Հանդիպման արդյունքներով ընդունվում է ոչինչ չասող մի փաստաթուղթ, և գործընթացը հայտնվում է փակուղում»,- այս մասին այսօր ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Թվում է՝ այս մերժումից հետո Ադրբեջանը պետք է հայտնվի չափազանց ծանր դրության մեջ՝ որպես բանակցությունների ոչ կառուցողական պահվածքի կրող։ Իրականության մեջ տեղի է ունենում ուղիղ հակառակը․ Ադրբեջանը Կազանի առանցքային միջնորդի՝ Ռուսաստանի հետ կնքում է շուրջ 3-4 միլիարդ ամերիկյան դոլարի ռազմատեխնիկական պայմանագիր, զուգահեռ սկսում է լարել իրադրությունը Հայաստանի հետ սահմանին և ԼՂ հետ շփման գծում՝ ճնշում գործադրելով հայկական կողմի վրա։ Ըստ այդմ, 2012թ․ ընթացքում արձանագրվում է հրադադարի խախտման 5972 դեպք, տեղի է ունենում 4 դիվերսիոն հարձակում՝ Տավուշի Բերդ քաղաքի և Չինարի գյուղի, Ճամբարակի և Հորադիզի հատվածում։ 2013թ․ արձանագրվում է հրադադարի ռեժիմի խախտման 12.986 դեպք․ աճը նախորդ տարվա համեմատ՝ 117%: Դիվերսիոն հարձակումների թիվը մնում է նույնը։
2014թ․ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը դառնում են 37.535, ինչը 2012-ի համեմատ ավել է 528%-ով։ Դիվերսիոն հարձակումների թիվը հասնում է 6-ի։ Այդ տարի ԼՂ շփման գծի մոտակայքում խոցվում է հայկական ռազմական ուղղաթիռ։
2015թ․ արդեն տեղի է ունենում 14 դիվերսիոն հարձակում թե՛ Հայաստանի, թե՛ ԼՂ հետ սահմանին։ Հրադադարի ռեժիմի խախտումներն այնքան են հաճախանում, որ 2015թ․ կեսին վեր են ածվում մինի-պատերազմների»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ, չնայած սրան, միջազգային հանրությունը արգելք չի դնում Ադրբեջանի զենքի ձեռքբերումների վրա, Ադրբեջանն էլ չի ենթարկվում պատժամիջոցների, չի դատապարտվում, այլ տեղի է ունենում ուղիղ հակառակը․ «2016թ․ հունվարին համանախագահները՝ ի դեմս Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, ներկայացնում են կարգավորման նորացված առաջարկ, որտեղ «ԼՂ-ն ստանում է միջանկյալ կարգավիճակ» արտահայտությունը տեղ չի գտնում»։

In 2012-15, how many sabotages did Azerbaijan carry out, and how many times did it violate the ceasefire?
"The president of Azerbaijan refuses to sign the Kazan document, presenting ten additional recommendations. As a result of the meeting, a document that does not say anything is accepted, and the process appears at a dead end," Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced today at the session of the NA investigative committee.
"It seems that after this rejection, Azerbaijan should find itself in a challenging situation as the bearer of the non-constructive behavior of the negotiations. In reality, the exact opposite happens. Azerbaijan signs a 3-4 billion US dollar military-technical contract with Russia, Kazan's key mediator, and at the same time begins to strain the situation on the border with Armenia and on the line of contact with Nagorno-Karabakh, putting pressure on the Armenian side. Accordingly, in 2012, 5,972 cases of ceasefire violations were recorded, 4 sabotage attacks took place in Tavushi Berd town and Chinari village, Chambarak and Horadiz area. In 2013, 12,986 cases of ceasefire violations were recorded. The increase compared to the previous year: 117%. The number of sabotage attacks remains the same.
In 2014, ,there were 37,535 violations of the ceasefire regime, which is a 528% incr,ease compared to 2012. The number of sabotage attacks reaches 6. That year, an Armenian military helicopter was shot down near the Nagorno-Karabakh contact line.
In 2015, 14 sabotage attacks have already taken place on the border with both Armenia and Nagorno-Karabakh. The violations of the ceasefire regime are so frequent that in the middle of 2015, they turn into mini-wars," he said.
Nikol Pashinyan also mentioned that, despite this, the international community does not impose a ban on Azerbaijan's acquisition of weapons, Azerbaijan is not subjected to sanctions, it is not condemned, but the exact opposite is happening, "In January 2016, the co-chairs, represented by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, presented an updated settlement proposal, in which the phrase "NKR receives an intermediate status" does not find a place."