«9-րդ պաշտպանական շրջանի դիրքերը հակառակորդը ճեղքել էր դեռ հոկտեմբերի 4-ին». վարչապետ
«Առաջնագծի 90%-ով մեր զորքերը հաջողությամբ դիմակայում էին գրոհները, սակայն մենք լրջագույն խնդիրներ ունեինք 9-րդ պաշտպանական շրջանում, որի պաշտպանական դիրքերը հակառակորդը ճեղքել էր դեռ հոկտեմբերի 4-ին ու հասել Ջեբրայիլի մատույցներին», - հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ բանակի առջև խնդիր էր դրված կանգնեցնել Ադրբեջանի գրոհներն ու թույլ չտալ առաջխաղացումը։ Ըստ նրա՝ պատերազմը կանգնեցնելու փորձերը ցույց են տալիս, որ մինչև ի վիճակի չլինեին կանգնեցնել ադրբեջանցիներին, հրադադարի հասնելու փորձերն անարդյունք էին լինելու, կամ էլ պետք է գնայինք ցավոտ զիջումների. «Որքան էլ հասկանայի ցավոտ փոխզիջումների պոտենցիալ անհրաժեշտությունը, ինձ համար կարմիր գիծ էր Շուշին և խաղաղապահների տեղակայումը Մեղրիում։ Մյուս կողմից, քանի դեռ կանգուն էր Շուշին, պայքարն ուներ շատ կոնկրետ նպատակ և մոտիվացիա։ Մյուս կողմից էլ, վերը նշված բանակցություններից ակնհայտ էր, որ Ադրբեջանի հաջորդ նպատակը հենց Շուշին է»,- ասաց նա՝ մանրամասնելով, որ վերցնելով այն՝ ադրբեջանցիները փակում էին ճանապարհն ու հնարավորություն ստանում գրոհել Ստեփանակերտ։

"The enemy broke through the positions of the 9th defensive district as early as October 4;" prime minister
"On 90% of the front line, our troops successfully resisted the attacks, but we had the most serious problems in the 9th defensive region, whose defensive positions the enemy broke through on October 4 and reached the outskirts of Djebrail," said Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
According to him, the army's task was to stop the attacks of Azerbaijan and prevent the advance. According to him, the attempts to stop the war show that until they could stop the Azerbaijanis, the attempts to reach a ceasefire would be fruitless, or we would have to make painful concessions, "As much as I understood the potential need for painful compromises, Shushi and the deployment of peacekeepers in Meghri were a red line for me. On the other hand, as long as Shushi was standing, the struggle had a particular purpose and motivation. On the other hand, it was obvious from the negotiations mentioned above that the next goal of Azerbaijan is Shushi," he said, detailing that by taking it, the Azerbaijanis were blocking the road and getting an opportunity to attack Stepanakert.