«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը պատերազմը կանգնեցնելու հինգերորդ փորձն էր». վարչապետ
«2020թ․ նոյեմբերի 9-ին ես ստորագրեցի ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը կանգնեցնելու մասին ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարությունը»․ այս մասին այսօր ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և պատասխանեց հարցին՝ ինչու փաստաթուղթն ստորագրեց, և պատերազմը կանգ առավ հենց նոյեմբերի 9-ին․
«Այստեղ, իհարկե, շրջադարձային դեր խաղաց Շուշիի անկման գործընթացը։ Էականն այստեղ ոչ միայն Շուշիի խորհրդանշական արժեքն է, այլև՝ ռազմավարական։ Շուշիի կորստից հետո, ըստ էության, հարվածի տակ էր հայտնվելու Ստեփանակերտը, անխուսափելիորեն պիտի ուժեղանար ճնշումը ԼՂ Մարտունու վրա, և, որ ամենակարևորն է, մեր շուրջ 25000 զինվոր կհայտնվեին շրջափակման մեջ ընկնելու վտանգի տակ»,- ասաց վարչապետը և ընդգծեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը պատերազմը կանգնեցնելու հինգերորդ փորձն էր․ «Առաջին նման խոսակցությունը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 7-ին, երբ ծննդյան օրվա առիթով զանգահարել էի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին»։

"The statement of November 9 was the fifth attempt to stop the war;" prime minister
"On November 9, 2020, I signed the tripartite statement of the President of Russia, the President of Azerbaijan, and the Prime Minister of Armenia on stopping the second Karabakh war." Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced this today at the NA investigative committee session and answered why he signed the document and the war stopped on November 9.
"Here, of course, the process of Shushi's fall played a turning point. What is important here is not only Shushi's symbolic value but also its strategic value. After the loss of Shushi, Stepanakert would come under attack, the pressure on Martuni, Nagorno-Karabakh would inevitably increase, and, most importantly, about 25,000 of our soldiers would be at risk of being encircled," said the Prime Minister, and emphasized that on November 9 the declaration was the fifth attempt to stop the war. "The first such conversation occurred on October 7, when I called Russian President Vladimir Putin on his birthday."