«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը պատերազմը կանգնեցնելու հինգերորդ փորձն էր». վարչապետ
«2020թ․ նոյեմբերի 9-ին ես ստորագրեցի ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը կանգնեցնելու մասին ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարությունը»․ այս մասին այսօր ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և պատասխանեց հարցին՝ ինչու փաստաթուղթն ստորագրեց, և պատերազմը կանգ առավ հենց նոյեմբերի 9-ին․
«Այստեղ, իհարկե, շրջադարձային դեր խաղաց Շուշիի անկման գործընթացը։ Էականն այստեղ ոչ միայն Շուշիի խորհրդանշական արժեքն է, այլև՝ ռազմավարական։ Շուշիի կորստից հետո, ըստ էության, հարվածի տակ էր հայտնվելու Ստեփանակերտը, անխուսափելիորեն պիտի ուժեղանար ճնշումը ԼՂ Մարտունու վրա, և, որ ամենակարևորն է, մեր շուրջ 25000 զինվոր կհայտնվեին շրջափակման մեջ ընկնելու վտանգի տակ»,- ասաց վարչապետը և ընդգծեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը պատերազմը կանգնեցնելու հինգերորդ փորձն էր․ «Առաջին նման խոսակցությունը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 7-ին, երբ ծննդյան օրվա առիթով զանգահարել էի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին»։

«Заявление от 9 ноября было пятой попыткой остановить войну». Премьер-министр
"9 ноября 2020 года я подписал трехстороннее заявление Президента России, Президента Азербайджана и Премьер-министра Армении о прекращении второй карабахской войны. Об этом заявил сегодня на заседании следственной комиссии НС премьер-министр Армении Никол Пашинян отвечая на вопрос, почему он подписал документ и 9 ноября прекратилась война.
«Здесь, конечно, переломным моментом оказался процесс падения Шуши. Здесь важно не только символическое значение Шуши, но и его стратегическое значение. После потери Шуши, по сути, под удар попал бы Степанакерт, неизбежно усилилось бы давление на Мартуни, Нагорный Карабах и, самое главное, около 25 тысяч наших солдат оказались бы под угрозой окружения", - сказал премьер-министр. и подчеркнул, что декларация 9 ноября была пятой попыткой остановить войну. «Первый такой разговор состоялся 7 октября, когда я позвонил президенту России Владимиру Путину по случаю его дня рождения».