«Տեր-Պետրոսյանի հոդվածը չէր պատասխանում հարցին՝ ինչ կարգավիճակ է ունենալու Լեռնային Ղարաբաղը». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2020-ի պատերազմի քննիչ հանձնաժողովում առաջարկեց անդրադառնալ ղարաբաղյան հարցի պատմության, իր ձևակերպմամբ, հանգրվանային կետերին։
Ըստ վարչապետի՝ գործընթացի պատմության առաջին հանգրվանային կետերից են ԵԱՀԿ Լիսաբոնի գագաթնաժողովն ու Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի՝ 1997թ. նոյեմբերի 1-ին հրապարակված «Պատերա՞զմ, թե՞ խաղաղություն. լրջանալու պահը» վերնագրով հոդվածը, որտեղ խոսվում է փոխզիջումների անհրաժեշտության մասին. «Եթե կարճ ձևակերպենք Տեր-Պետրոսյանի ասածները, կստացվի՝ ստատուս-քվոն երկար ժամանակ պահել հնարավոր չէ, ինքնախաբեությամբ չզբաղվենք և զուր հույսեր չփայփայենք, Ղարաբաղի անկախության հարցում մենք դաշնակիցներ չունենք։ Հետևաբար, ըստ Տեր-Պետրոսյանի, մենք պետք է կենտրոնանանք այլ հարցի վրա, այնպես անենք, որ առաջիկա հազարամյակում էլ Ղարաբաղը մնա հայաբնակ»։
Վարչապետի խոսքով՝ այս ամենին զուգահեռ, Տեր-Պետրոսյանն իր հոդվածում այդպես էլ հստակ և բառացի չի պատասխանում հարցին, թե, ի վերջո, ինչ կարգավիճակ է ունենալու Լեռնային Ղարաբաղը․ լինելու է անկա՞խ, Հայաստանի՞, թե՞ Ադրբեջանի կազմում։
Նա հիշեցրեց, որ հոդվածի հրապարակումից ուղիղ մեկ տարի առաջ Տեր-Պետրոսյանը նախագահական ընտրություններին մասնակցել էր «Հաղթանակ, կայունություն, առաջընթաց» կարգախոսով, բայց կասկածելի լեգիտիմություն ունեցող ընտրություններից մեկ տարի անց խոսում էր խաղաղության և ոչ հաղթանակի մասին։
Նա հիշեցրեց Տեր-Պետրոսյանի՝ հոդվածում արած պնդումը, թե Ղարաբաղում և Հայաստանում հակամարտության կարգավորման գործընթացին փորձագիտական մակարդակով տիրապետում է ընդամենը վեց հոգի. «Մեծ հաշվով, ոչ մի գաղտնիք չկար, որովհետև բոլոր գաղտնիքները ձևակերպված էին հրապարակային փաստաթղթերում, որոնք, սակայն, այդ ժամանակ ուղիղ հասանելի չէին հանրությանը, որովհետև ինտերնետ և սոցցանցեր այն ժամանակ չկար, բայց այնպես չէր, որ հանրությունը դրանց մասին ոչինչ չգիտեր»։

"Ter-Petrosyan's article did not answer the question: what status will Nagorno Karabakh have?" Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan proposed to reflect on the turning points in the history of the Karabakh issue in the 2020 war investigative commission.
According to the Prime Minister, one of the first milestones in the history of the process was the OSCE Lisbon Summit and the first President of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, published on November 1, 1997, "War or Peace? The article "The Moment to get serious" discusses the need for compromises, "If we summarize Ter-Petrosyan's words, it will turn out that it is impossible to maintain the status quo for a long time; let us not engage in self-deception and cherish vain hopes; we have no allies in Karabakh independence. Therefore, according to Ter-Petrosyan, we should focus on another issue so that Karabakh remains inhabited by Armenians in the coming millennium."
According to the Prime Minister, parallel to all this, Ter-Petrosyan, in his article,e needs to clearly and verbatim answer the question of what status Nagorno Karabakh will have in the end. Will it be independent, within Armenia or Azerbaijan?
He noted that precisely one year before the article's publication, Ter-Petrosyan participated in the presidential elections with the slogan "Victory, stability, progress." Still, a year after the elections with questionable legitimacy, he talked about peace, not victory.
He also said that Ter-Petrosyan's claim made in the article that only six people have expertise in the conflict settlement process in Karabakh and Armenia, "By and large, there were no secrets because all the secrets were formulated in public documents, which, however, were not directly accessible to the public at the time because there was no Internet and social networks then, but it was not that the public knew nothing about them."