Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է գերմանական տնտեսության Արևելյան հանձնաժողովի գործարարների հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Բեռլինում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը հանդիպել է գերմանական տնտեսության Արևելյան հանձնաժողովի գործարարների հետ:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մանրամասն խոսել է հայաստանյան տնտեսական կյանքի առանձնահատկությունների և ազատական տնտեսության հնարավորությունների մասին:
Նախագահն ընդգծել է, որ անձամբ շատ ուշադիր է, որպեսզի ներդրումային միջավայրը գրավիչ լինի բիզնեսի և ուղղակի ներդրումների իրականացման համար, այս կապակցությամբ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է վերջին տարվա ընթացքում Հայաստանում արված ուղիղ ներդրումների զգալի աճին, ինչպես նաև գործարարների ներհոսքին՝ մի շարք երկրներից:
Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ արտասահմանյան ձեռներեցների և կազմակերպությունների հետաքրքրվածությունը Հայաստանում բիզնես գործունեությամբ զբաղվելու հարցում արդյունք է նաև երկրում գործարարության համար անհրաժեշտ գրավիչ միջավայրով և բյուրոկրատական հեշտացված մեխանիզմների ներդրման:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է հարավկովկասյան տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակին և վերջինիս ազդեցությանը տարածաշրջանի երկրների տնտեսական կյանքի վրա:
Անմիջական մթնոլորտում պատասխանելով ներկաների հարցերին, նախագահը մանրամասներ է ներկայացրել հայաստանյան էներգետիկ անվտանգության առանձնահատկությունների, ատոմակայանի շահագործման և էներգետիկ ռեսուրսների վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում հետաքրքրություններ ունեցող երկրների հետ Հայաստանի հարաբերություններում առկա խոչընդոտների և հնարավորությունների, ինչպես նաև մակրոտնտեսական նշանակության հաղորդակցության ուղիներում Հայաստանի ներգրավվածության վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին Հանրապետության նախագահը հույս է հայտնել առաջիկայում կրկին հանդիպել գործարարներին՝ արդեն Հայաստանում և քննարկել առարկայական ծրագրեր, պատրաստակամություն հայտնելով հնարավորինս աջակցել նրանց ներդրումային նախաձեռնություններին:

Vahagn Khachaturyan met with businessmen of the Eastern Commission of the German economy
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, met with the business people of the Eastern Commission of the German Economy at the Embassy of the Republic of Armenia in Berlin.
During the meeting, President Vahagn Khachaturyan spoke in detail about the features of the Armenian economic life and the possibilities of a liberal economy.
The President emphasized that he is cautious about making the investment environment attractive for business and direct investments. In this regard, Vahagn Khachaturyan referred to the significant increase in direct investments made in Armenia over the last year and the influx of business people from several countries.
The President of the Republic emphasized that the interest of foreign entrepreneurs and organizations in doing business in Armenia is also a result of the attractive environment necessary for business in the country and the introduction of simplified bureaucratic mechanisms.
During the meeting, President Vahagn Khachaturyan referred to the general situation prevailing in the South Caucasus region and its influence on the economic life of the area's countries.
Answering the attendees' questions in an unpretentious atmosphere, the president presented details on the features of Armenia's energy security, nuclear power plant operation, and energy resources.
During the conversation, ideas were exchanged regarding the obstacles and opportunities in Armenia's relations with countries with interests in the region and Armenia's involvement in communication channels of macroeconomic importance.
At the end of the meeting, the President of the Republic expressed his hope to meet the business people again shortly, already in Armenia, and discuss subject projects, expressing his willingness to support their investment initiatives as much as possible.