«Եռակողմ հայտարարության տեքստը ոչ թե նոյեմբեր 9-ի կեսգիշերին, այլ առավոտյան եմ ստորագրել». վարչապետ
«Ուշադրություն դարձրեք՝ ոչ թե նոյեմբերի 9-ի կեսգիշերին, այլ նոյեմբերի 8-ի լույս 9-ի առավոտյան եմ եռակողմ հայտարարության տեքստն ստորագրել»,- հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով 2020-ի պատերազմը դադարեցնելու ուղղությամբ բանակցություններից։
Նրա խոսքով՝ այդ բանակցությունները նա վարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջոցով. «Նոյեմբերի 8-ին և 9-ին նրա հետ ունեցել եմ շուրջ 20, պատերազմի ողջ ընթացքում՝ շուրջ 60 հեռախոսային խոսակցություն»։
Վարչապետը հայտնել է, որ հայկական կողմն առաջարկել է Աղդամը՝ Հադրութի դիմաց. «Վերջ ի վերջո, քննարկումների արդյունքում հասանք մի տեքստի, որտեղ ոչինչ չէր ասվում Շուշիի մասին, Հայաստանի տարածքով միջանցք ստեղծելու մասին, այլ խոսվում էր ռազմական գործողությունների դադարի, 7 շրջանի վերադարձի, Լաչինի միջանցք ստեղծելու, այդտեղ և ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների տեղակայման մասին։ Նոյեմբերի 9-ի առավոտյան ես ստորագրեցի այդ տեքստը»,- ասաց նա՝ ուշադրություն հրավիրելով, որ եռակողմ հայտարարության տեքստը ստորագրել է ոչ թե նոյեմբերի 9-ի կեսգիշերին, այլ առավոտյան. «Պարզվեց, որ Ադրբեջանն այդ տեքստը չի ստորագրում և առաջ է քաշում մի շարք նոր պահանջներ։ Գործընթացի կուլմինացիան նոյեմբերի 9-ի երեկոյան էր, երբ պարզվեց, որ Ադրբեջանը գործնականում համաձայնեցված տեքստին նոր լրացումներ է առաջարկում»։ Նա տեղեկացրեց, թե ստորագրված տեքստը շրջանառությունից դուրս է եկել, հետո նորից են բանակցել. «Այն պահին, երբ ՌԴ նախագահն ասաց, որ Ադրբեջանն առաջարկում է տեքստի մեջ ավելացնել Տավուշի անկլավների վերադարձի մասին կետ, ես հայտարարեցի, որ բացառվում է այդպիսի փաստաթուղթ ստորագրել։ Պաշտոնապես արձանագրվեց, որ մենք փաստաթուղթ չենք ստորագրում։ Որոշ ժամանակ անց պարզվեց, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ հանել այդ կետը փաստաթղթից, զուգահեռ, կեսգիշերին մոտ սկսեցին լուրեր գալ մարտական գործողությունների ակտիվացման և այն մասին, որ Ստեփանակերտի երկնքում մեծ թվով աթս-ներ կան։ Ի վերջո բարդ, տևական քննարկումներից հետո ես ստորագրեցի այն փաստաթուղթը, որ հայտնի է բոլորին, որն, իհարկե, ավելի վատն էր, քան առավոտվա տարբերակը, բայց ավելի լավն էր առաջարկվող մյուս տարբերակներից, որոնցից մեկը Մեղրիի միջանցք էր նախատեսում, մյուսը՝ Տավուշի անկլավների վերադարձ»։

«Текст трехстороннего заявления я подписал не в полночь 9 ноября, а утром». Премьер-министр
"Обратите внимание, я подписал текст трехсторонней декларации не в полночь 9 ноября, а утром с 8-го по 9 ноября", - сказал премьер-министр Никол Пашинян, представляя подробности переговоров, направленных на прекращение войны в 2020 году.
По его словам, эти переговоры он вел через президента России Владимира Путина. «У меня было с ним около 20 телефонных разговоров 8 и 9 ноября и около 60 за всю войну » .
Премьер-министр сообщил, что армянская сторона предложила Агдам в обмен на Гадрут. «В итоге в результате обсуждений мы пришли к тексту, в котором ничего не говорилось о Шуши, о создании коридора через территорию Армении, а говорилось о прекращении боевых действий, возвращении 7 районов, создании Лачинского коридора, размещение российских миротворцев там и в Нагорном Карабахе. Утром 9 ноября я подписал этот текст ", - сказал он, обратив внимание на то, что подписал текст трехстороннего заявления не в полночь 9 ноября, а утром. «Выяснилось, что Азербайджан не подписывает этот текст и выдвигает ряд новых требований. Кульминацией процесса стал вечер 9 ноября, когда выяснилось, что Азербайджан предлагает новые дополнения к практически согласованному тексту.. Он сообщил, что подписанный текст вышел из обращения, после чего снова провели переговоры.«В тот момент, когда Президент Российской Федерации сказал, что Азербайджан предлагает добавить в текст пункт о возвращении Тавушских анклавов, я заявил, что о подписании такого документа не может быть и речи. Официально было зафиксировано, что мы не подписываем документ. Через некоторое время выяснилось, что достигнута договоренность об исключении этого пункта из документа, в то же время около полуночи стали поступать известия об активизации боевых действий и наличии большого количества дронов в небе Степанакерта. В итоге, после сложных, долгих обсуждений, я подписал известный всем документ, который был, конечно, хуже утренней версии, но лучше других предложенных вариантов, один из которых предусматривал Мегринский коридор , другой возвращение тавушских анклавов».