Նիկոլ Փաշինյան․ «Չհամաձայնվեցի, որ Մեղրիում խաղաղապահներ տեղակայվեն»
«Հոկտեմբերի 19-ի առաջարկի համատեքստում հնչեց մի նոր գաղափար ևս՝ որպես պատերազմը դադարեցնելու լրացուցիչ պայման», - այսօր ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով 2020-ի աշնանային պատերազմը կանգնեցնելու փորձերը։
«Խաղաղապահներ պետք է տեղակայվեին ոչ միայն Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքի երկայնքով, այլև Մեղրիում՝ ապահովելու Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հաղորդակցությունը Նախիջևանի հետ։ Ես չհամաձայնվեցի նաև դրան։ Չհամաձայնվեցի, որ Հայաստանի տարածքում, Հայաստանի վերահսկողության տակ չգտնվող շերտ (այսինքն, միջանցք) ստեղծվի՝ ասելով, որ ճանապարհին համաձայն եմ, միջանցքին՝ ոչ»,- շեշտեց Փաշինյանը՝ նշելով, որ մինչ օրս այս հարցում իր դիրքորոշումը չի փոխվել։

Никол Пашинян: «Я не согласился на ввод миротворцев в Мегри»
«В контексте соглашения от 19 октября в качестве дополнительного условия прекращения войны была озвучена новая идея », - заявил сегодня на заседании Следственного комитета НС премьер-министр Никол Пашинян, представляя хронологию событий до остановки осенней войны 2020.
«Миротворцы должны были быть размещены не только в Карабахе и вдоль Лачинского коридора, но и в Мегри для обеспечения связи западных районов Азербайджана с Нахичеванью. Я и на это не согласился. "Не согласился на создание коридора на территории Армении, неподконтрольной Армении, говоря, что согласен с дорогой, но не с коридором", - подчеркнул Пашинян, отметив, что его позиция по этому вопросу не изменилась до сих пор.