Նիկոլ Փաշինյան․ «Չհամաձայնվեցի, որ Մեղրիում խաղաղապահներ տեղակայվեն»
«Հոկտեմբերի 19-ի առաջարկի համատեքստում հնչեց մի նոր գաղափար ևս՝ որպես պատերազմը դադարեցնելու լրացուցիչ պայման», - այսօր ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով 2020-ի աշնանային պատերազմը կանգնեցնելու փորձերը։
«Խաղաղապահներ պետք է տեղակայվեին ոչ միայն Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքի երկայնքով, այլև Մեղրիում՝ ապահովելու Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հաղորդակցությունը Նախիջևանի հետ։ Ես չհամաձայնվեցի նաև դրան։ Չհամաձայնվեցի, որ Հայաստանի տարածքում, Հայաստանի վերահսկողության տակ չգտնվող շերտ (այսինքն, միջանցք) ստեղծվի՝ ասելով, որ ճանապարհին համաձայն եմ, միջանցքին՝ ոչ»,- շեշտեց Փաշինյանը՝ նշելով, որ մինչ օրս այս հարցում իր դիրքորոշումը չի փոխվել։

Nikol Pashinyan: "I did not agree to deploy peacekeepers in Meghri"
"In the context of the proposal of October 19, a new idea was sounded as an additional condition for stopping the war," Prime Minister Nikol Pashinyan said today at the session of the NA investigative committee, presenting the attempts to stop the fallen war of 2020.
"Peacekeepers should have been deployed not only in Karabakh and along the Lachin Corridor but also in Meghri to ensure the communication of the western regions of Azerbaijan with Nakhichevan. I did not agree with that either. I did not agree to the creation of a layer (that is, a corridor) on the territory of Armenia that is not under the control of Armenia, saying that I agree with the road, but not with the corridor," Pashinyan stressed, noting that his position on this matter has not changed until now.