Նիկոլ Փաշինյան․ «ԼՂ-ն բանակցային գործընթացից հեռացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նախաձեռնությամբ»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԼՂ կարգավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության ընկալմանը և Ղարաբաղին բանակցային գործընթացից դուրս թողնելուն։ Ըստ նրա՝ ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամներից 4-ը, ԵԱՀԿ ՄԽ երկրները դիրքորոշում են հայտնել, թե Լեռնային Ղարաբաղը կարող է բարձր ինքնավարություն ստանալ Ադրբեջանի կազմում։
Նա նաև նշել է, թե Ղարաբաղին բանակցային գործընթացից հեռացնելը տեղի է ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանի նախաձեռնությամբ: Սրա մասին են վկայել ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և ինքը՝ Ռոբերտ Քոչարյանը, 2004թ. ապրիլի 3-ին «Գոլոս Արմենիի» թերթի ընթերցողների հարցերին պատասխանելիս։
«Որ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ նախագահ դառնալու պահին ԼՂ-ն բանակցությունների լիարժեք կողմ էր, ապացուցվում է այն փաստով, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման, այսպես կոչված, ընդհանուր պետության փաթեթը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները 1998թ. նոյեմբերին ներկայացրել են ոչ միայն ՀՀ-ին ու Ադրբեջանին, այլև՝ ԼՂ-ին։ Այդ ժամանակ Քոչարյանը Հայաստանի նախագահն էր արդեն հինգ ամիս, բայց սա վերջին փաթեթն էր, որ համանախագահողների կողմից ներկայացվեց նաև ԼՂ-ին, դրանից հետո այլևս ԼՂ-ին փաթեթ չի ներկայացվել, և ԼՂ-ն, փաստացի, նույնիսկ նորմալ տեղեկացված չի եղել, թե ինչի շուրջ են ընթանում բանակցությունները»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` Ռոբերտ Քոարյանի նպատակն այն էր, որ միջազգային հանրությունը չնկատի 1998 թ. ՀՀ–ում իր կողմից` իշխանությունը ընտրակեղծիքներով զավթելու հանգամանքը. «Ահա, թե որն Քոչարյանի մոտիվացիան` ԼՂ–ն դուրս թողնել բանակցություններից։ Իմ կարծիքով` Քոչարյանը 1998 թ. ընտրությունները հաղթեց կեղծիքների մասին համատարած ահազանգերի պայմաններում։ ՀՀ նախագահ ընտրվելու իրավունք չուներ, քանի որ վերջին 10 տարում չէր համարվել ՀՀ քաղաքացի։ Ասել է, թե Քոչարյանը ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրեց լեգիտիմության լիակատար բացակայությամբ»։

Nikol Pashinyan: "NKR was removed from the negotiation process at the initiative of Robert Kocharyan"
Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the international community's perception regarding the status of Nagorno-Karabakh and the exclusion of Karabakh from the negotiation process. According to him, 4 of the 5 permanent members of the UN Security Council, the OSCE Minsk Group countries, have expressed a position that Nagorno-Karabakh can receive high autonomy within Azerbaijan.
He also noted that the removal of Karabakh from the negotiation process took place at the initiative of Robert Kocharyan. OSCE Minsk Group French Co-Chairman Bernard Fassier, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, Armenia's First President Levon Ter-Petrosyan, and Robert Kocharian himself testified to this on April 3, 2004, while answering the questions of the readers of "Golos Armenii" newspaper.
"The fact that NK was a full party to the negotiations at the time Robert Kocharian became president is proven by the fact that in November 1998, the co-chairs of the OSCE Minsk Group presented the package of the so-called common state for the settlement of the NK conflict not only to RA and Azerbaijan, but also to NK to At that time, Kocharyan was the president of Armenia for five months, but this was the last package that the co-chairs presented to Nagorno-Karabakh. Negotiations are going on," he said.