Նախագահն այցելել է Ֆրիդրիխ Նաումանի անվան՝ «Հանուն ազատության» հիմնադրամ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Բեռլինում այցելել է Ֆրիդրիխ Նաումանի անվան՝ «Հանուն ազատության» հիմնադրամ:
Հիմնադրամի նախագահ Հանց Պաքեն ողջունելով նախագահին շնորհակալություն է հայտնել այցելության համար և շեշտել, որ երկար տարիներ հիմնադրամը բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանում:
Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և իր խոսքում անդրադարձել հիմնադրամի երկարատև գործունեությանը՝ կարևորելով վերջինիս դերը Հայաստանում և, ընդհանրապես, Հարավային Կովկասում ժողովրդավարության, ժողովրդավարական գաղափարների տարածման գործում:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ընդհանուր տարածաշրջանային իրողություններին, Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործում իրականացվող բարեփոխումներին և առկա խնդիրների հաղթահարման ուղիներին: Նախագահն ընդգծել է նաև, որ ժողովրդավարական համակարգերի ձևավորման ու ամրապնդման համար կարևոր նախապայմաններից է կայուն խաղաղությունը, ինչն էլ վերջնարդյունքում հանդիսանում է հիմնադրամի գործունեության նպատակներից մեկը:
Իր խոսքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ ինքն անձամբ, ինչպես նաև ներկայիս հայաստանյան քաղաքական դաշտի շատ երիտասարդ գործիչներ սերտորեն համագործակցել են հիմնադրամի հետ, ինչն իր դրական ազդեցությունն է թողել ազատական գաղափարների տարածման համար:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստակամորեն աջակցում է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանն ու զարգացմանը նպաստող նախաձեռնություններին:
Նախագահ նաև հույս է հայտնել, որ Նաումանի հիմնադրամը առաջիկայում նույնպես կակտիվացնի հարավկովկասյան տարածաշրջանում իր ավանդական գործունեությունը, որը հավելյալ խթան է ժողովրդավարության և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, խաղաղության հաստատման համար:

The President visited the "For Freedom" Foundation named after Friedrich Naumann
President of the Republic Vahagn Khachaturyan visited the "For Freedom" Foundation named after Friedrich Nauman in Berlin.
While welcoming the foundation's president, Heinz Paqué thanked the president for a visit and emphasized that the foundation has implemented many vital projects in Armenia for many years.
The President of the Republic thanked for the warm reception and, in his speech, referred to the long-term activities of the foundation, highlighting its role in the spread of democracy and democratic ideas in Armenia and, in general, in the South Caucasus.
During the conversation, general regional realities, reforms implemented in establishing democratic institutions in Armenia, and ways to overcome existing problems were discussed. The president also emphasized that stable peace is one of the essential prerequisites for forming and strengthening democratic systems, which is ultimately one of the goals of the foundation's activities.
In his speech, President Vahagn Khachaturyan noted that he and many young figures of the current Armenian political field closely cooperated with the foundation, which positively affected the spread of liberal ideas.
President Vahagn Khachaturyan emphasized that within the framework of his authority, he willingly supports the initiatives contributing to the establishment and development of democratic institutions in Armenia.
The President also expressed hope that the Nauman Foundation will activate its traditional activities in the South Caucasus region shortly, which is an additional stimulus for the strengthening of democracy and democratic institutions and the establishment of peace.