- ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերն անդրադարձել է երեկ Հակարիի կամրջի մոտ հայ-ադրբեջանական միջադեպին՝ շեշտելով, որ մտահոգված են ստեղծված իրավիճակով։ Միայն մտահոգություններ հայտնելով՝ ի՞նչ է ակնկալում Միացյալ Նահանգները կողմերից։
- Վաշինգտոնի կողմից միջադեպերի առիթով մտահոգությունների բարձրաձայնումը նպատակ ունի ընդգծել, որ ռուս խաղաղապահությունը արդյունավետ չի աշխատում, հետևապես՝ անհրաժեշտություն կա միջազգային նոր գործիքակազմի։ ԱՄՆ հայտարարությունները պետք է դիտարկել միջնորդական հակամարտության շրջածիրում։
- Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում ռուսական «Риа Новости»-ի տեղեկությունը, թե ԱՄՆ-ն ստիպում է Լեռնային Ղարաբաղին՝ հանդիպել Ադրբեջանի հետ, մերժման դեպքում էլ սպառնում հակաահաբեկչական գործողությամբ։
- Ռուսական լրատվամիջոցի հրապարակումը կընկալվի իբրև Մոսկվայի պաշտոնական հայտարարություն։ Չմոռանանք, որ հրապարակումը հենվել է ԱԳՆ աղբյուրների վրա։ Ուշագրավ է, որ ճնշումն ուղղված է մեկ կողմին։ Դա նշանակում է, որ Բաքուն ամերիկյան առաջարկին իր համաձայնությունը տվել է, այն է՝ բանակցել Բաքու-Ստեփանակերտ ձևաչափով։ Ստեփանակերտը չի մեկնաբանել լրատվությունը։ Իսկ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը վերընդգծել է Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության անհրաժեշտությունը և դրանում իր ունենալիք ներդրումը։ Այս նախադրյալները խոսում են այն մասին, որ ԱՄՆ-ն առաջադրում է բանակցային նոր գործընթաց՝ իր միջնորդությամբ։ Որքան մոտենա ռուս խաղաղապահ առաքելության ժամկետի ավարտը, այնքան կինտենսիվանան բանակցային նոր ձևաչափ, նոր երաշխիքներ ներդնելու մասին հայտարարությունները։ Գուցե նաև՝ որոշակի քայլերը։
- Նման տեղեկություններով ի՞նչ հարց է փորձում լուծել Ռուսաստանը։
- Ռուսաստանը նման տեղեկություն հրապարակելով փորձում է կանխարգելել ամերիկյան միջնորդությամբ նոր գործընթացի մեկնարկը՝ շեշտելով, որ սպառնալիքներով չի կարելի խաղաղություն առաջադրել, առավել ևս՝ միջնորդել ու երաշխավորել։
- Ադրբեջանը վերսկսել է սադրանքները։ Լայնամասշտաբ գործողությունների հավանականություն կա՞, ինչի մասին նաև Հայաստանի ԱԳՆ-ն է ահազանգել։
- Ադրբեջանի մոտ տեսանելի է անհանգիստ շտապողականություն։ Մի կողմից ձգում է վաշինգտոնյան հանդիպումը, մյուս կողմից՝ շտապում իր կանոներով համաձայնություններ գրանցելու։ Էրդողանի առողջական վիճակը, ներթուրքական հասարակության երկփեղկվածությունը և զարգացող ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը ազդակներ են Անկարայի արտաքին քաղաքականության փոփոխությունների։ ԱՄՆ-ից կախյալության նոր միտումներ են նկատվում։ Ֆինլանդիայից հետո Շվեդիան, ՆԱՏՕ-ի անդամակցության առումով, այդ ցուցիչներից կարող է լինել․ Թուրքիան նախկին բացարձակ մոտեցումը չունի այս հարցի կապակցությամբ։

"Azerbaijan is delaying on the one hand and rushing on the other" Shahan Gantaharyan
- US State Department spokesman Matthew Miller referred to the Armenian-Azerbaijani incident near the Hakari bridge yesterday, stressing that they are concerned about the situation. Just by expressing concerns, what does the United States expect from the parties?
- Washington's raising of concerns on the occasion of the incidents emphasizes that Russian peacekeeping is not working effectively. Therefore, there is a need for a new international toolkit. US statements should be considered in the context of the mediating conflict.
- How do you interpret the Russian "Ria News" information that the USA is forcing Nagorno-Karabakh to meet with Azerbaijan and threatening anti-terrorist action in case of refusal?
- The publication of the Russian media will be perceived as an official statement from Moscow. Let's remember that the publication was based on the sources of the Ministry of Foreign Affairs. It is noteworthy that the pressure is directed to one side. It means that Baku has consented to the American proposal, that is, to negotiate in the Baku-Stepanakert format. Stepanakert did not comment on the news. And the US Embassy in Armenia re-emphasized the need to protect the rights and security of the people of Artsakh and its contribution to it. These prerequisites indicate that the US is proposing a new negotiation process through its mediation. The nearer the end of the Russian peacekeeping mission, the more intense the announcements about introducing a new negotiating format and new guarantees. Also, specific steps.
- What issue is Russia trying to solve with such information?
- By publishing such information, Russia is trying to prevent the start of a new process with American mediation, stressing that peace cannot be put forward with threats, let alone mediate and guarantee it.
- Azerbaijan has resumed provocations. Is there a possibility of large-scale actions, which the Armenian Foreign Ministry has also warned about?
- A restless haste is visible near Azerbaijan. On the one hand, he is delaying the meeting in Washington; on the other hand, he is in a hurry to sign agreements with his canoes. Erdoğan's health condition, the dichotomy of Turkish society, and the developing financial and economic crisis triggered changes in Ankara's foreign policy. New tendencies of dependence on the USA are observed. After Finland, Sweden can be one of those indicators of NATO membership. Turkey does not have the previous absolute approach to this issue.