«Ակնկալում եմ՝ միջազգային գործընկերները կխուսափեն Ադրբեջանի օգտագործած սադրիչ բառապաշարի գործածումից». վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ առաջիկայում Վաշինգտոնում կայանալիք հանդիպմանը։
Նա հույս է հայտնել, որ Վաշինգտոնում նախորդ հանդիպման ժամանակ արձանագրված որոշակի առաջընթացը կզարգանա. «Ուզում եմ նաև ընդգծել, որ, առավել ևս այն բանից հետո, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանի երկայնքով տարբեր հատվածներում լարվածություն ստեղծելու փորձերն անընդունելի են և անհասկանալի»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ հիմա անհրաժեշտ է անել հաջորդ քայլը. ֆիքսել սահմանազատման հիմքը և ձեռնամուխ լինել բուն սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներին։
Խոսելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասին՝ նա շեշտել է․ Հայաստանը պատրաստ է դրան՝ երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա. «Հայաստանի տարածքով միջանցքային որևէ տրամաբանություն անընդունելի է։ Այս իմաստով ակնկալում եմ, որ միջազգային գործընկերներն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվող սադրիչ բառապաշարի գործածումից խուսափեն»։

"I expect that international partners will avoid using the provocative language used by Azerbaijan.; prime minister
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the upcoming meeting of the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers in Washington.
He said that specific progress recorded during the previous meeting in Washington would develop, "I also want to emphasize that, especially after Armenia and Azerbaijan agreed to recognize each other's territorial integrity, attempts to create tension in different sections along the border are unacceptable and incomprehensible," he said.
According to Pashinyan, now it is necessary to take the next step. Fix the basis of differentiation and start the actual boundary and demarcation works.
Speaking about the unblocking of transport and economic connections provided by the tripartite statement of November 9, 2020, he emphasized: Armenia is ready for this based on the principles of sovereignty, jurisdiction, reciprocity, and equality of countries, "Any logic of a corridor through the territory of Armenia is unacceptable. In this sense, I expect international partners to avoid using the provocative language of Azerbaijan."