Ռուսական «Риа Новости» լրատվական ծառայության տելեգրամյան ալիքը գրել է, որ «ԱՄՆ-ն ստիպում է Լեռնային Ղարաբաղին հանդիպել Ադրբեջանի հետ՝ մերժման դեպքում սպառնալով հակաահաբեկչական գործողությամբ»։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը, մեկնաբանելով այդ հրապարակումը, նշեց, թե ԱՄՆ-ի խնդիրը ոչ թե Ղարաբաղի հետ է, այլ Ադրբեջանի։
«Ռուսական աղբյուրը գրել է այնպիսի մի բան, որ Հայաստանում գրգռի որոշ շրջանակների։ Իհարկե, ԱՄՆ-ն ակնկալում է և խնդիր է դրել՝ սկսել Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսությունը, բայց Ադրբեջանն է խուսափում դրանից։ Հասկանում ենք, որ «Риа Новости»-ն գտնվում է ադրբեջանական լոբբինգի ազդեցության տակ, բայց միայն այդքանը չէ։ Քանի որ Ռուսաստանը դեմ է արևմտյան միջնորդություններին, փորձում է այնպիսի խեղաթյուրված բաներ գրել, որ հայկական կողմը հրաժարվի դրանից»,- ասաց Ստյոպա Սաֆարյանը։

"The Russian source wrote something to provoke some circles in Armenia;" Stepan Safaryan
The Telegram channel of the Russian "RIA News" news service wrote that "the USA is forcing Nagorno-Karabakh to meet with Azerbaijan, threatening with anti-terrorist action in case of refusal."
In a conversation with Radar Armenia, political scientist Styopa Safaryan, commenting on that publication, noted that the problem of the USA is not with Karabakh but with Azerbaijan.
"The Russian source wrote something that would provoke some circles in Armenia. Of course, the USA expects and has set a task to start the Stepanakert-Baku dialogue, but Azerbaijan avoids it. We understand that "RIA News" is under the influence of Azerbaijani lobbying, but that's not all. Since Russia is against Western mediations, it is trying to write such distorted things that the Armenian side will refuse," Styopa Safaryan said.