Փաշինյանը և Օվերչուկը քննարկել են երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմանը վերաբերվող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Վարչապետը նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգը հագեցած է և կողմերն աշխատում են նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի իրականացման ուղղությամբ: «Ինչպես Ձեզ հայտնի է, մենք հետաքրքրված ենք տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի բացմամբ, ապաշրջափակմամբ՝ հիմնելով կողմերի սուվերենության և իրավազորության վրա, որոնց տարածքներով այդ հնարավոր ենթակառուցվածքներն անցնում են: Վստահ եմ, այսօր կքննարկենք որոշ ասպեկտներ, ուրախ եմ այս առիթով հանդիպել Ձեզ»,- ասել է վարչապետը:
Ալեքսեյ Օվերչուկը նկատել է, որ օրերս Սոչիում տեղի է ունեցել ՀՀ և ՌԴ վարչապետների բովանդակալից հանդիպումը և փաստել, որ երկկողմ փոխգործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է: ՌԴ փոխվարչապետը նկատել է՝ ընթացիկ տարվա առաջին 5 ամիսների ընթացքում երկկողմ առևտրաշրջանառությունն աճել է 96 տոկոսով:
Հաջորդիվ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների աշխատանքային խմբի շրջանակում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքներին:
Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսեյ Օվերչուկը քննարկել են երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմանը, կողմերի սուվերենության և իրավազորության հիման վրա սահմանային ու մաքսային հսկողության իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մինչ վարչապետի հետ հանդիպումը ՌԴ փոխվարչապետը հանդիպում է ունեցել նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների շրջանակներում հայ-ռուսական հարաբերությունների արդիական հարցերը և ԵԱՏՄ ձևաչափում համագործակցության զարգացմանն առնչվող թեմաներ:

Pashinyan and Overchuk discussed issues related to the restoration of railway communication
Prime Minister Nikol Pashinyan received Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexey Overchuk. Deputy Prime Minister Mher Grigoryan also participated in the meeting.
The Prime Minister noted that the agenda of Armenian-Russian relations is complete, and the parties are also working towards implementing point 9 of the tripartite statement of November 9-10, 2020. "As you know, we are interested in opening and unblocking all transport and economic links in the region based on the sovereignty and jurisdiction of the parties through whose territories these possible infrastructures pass. I am sure we will discuss some aspects today; I am happy to meet you on this occasion," said the Prime Minister.
Alexey Overchuk noted that a meaningful RA and RF Prime Ministers meeting occurred in Sochi the other day and stated that the bilateral cooperation is thriving. The Deputy Prime Minister of the Russian Federation noted that during the first five months of the current year, the bilateral trade turnover increased by 96 percent.
Next, the interlocutors referred to the results of the negotiations held within the framework of the working group of the deputy prime ministers of Armenia, Russia, and Azerbaijan in the direction of unblocking transport and economic channels in the South Caucasus.
In this context, Nikol Pashinyan and Alexey Overchuk discussed issues related to the restoration of railway communication implementation of border and customs control based on the sovereignty and jurisdiction of the parties.
Before the meeting with the Prime Minister, the Russian Deputy Prime Minister also met with the RA Deputy Prime Minister, Mher Grigoryan.
The interlocutors discussed current issues of Armenian-Russian relations and topics related to the development of cooperation in the EAEU format within the framework of the work of the intergovernmental commission on economic cooperation between the Republic of Armenia and the Russian Federation.