Հունիսի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ դիմելով ուժի կիրառման, կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության Երասխ բնակավայրի մոտ տեղակայված ՀՀ ԶՈւ դիրքերի և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը թիրախավորված կրակ է վարել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ: Սրան նախորդել էին Ադրբեջանի կեղծ մեղադրանքները հայկական կողմի հասցեին վերոնշյալ գործարանի կառուցման վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետությունը նախորդիվ արդեն հայտնել էր, որ գործարանի կառուցումը լիովին համապատասխանում է իր միջազգային պարտավորություններին, և որ Ադրբեջանի կեղծ անհանգստությունը պարզապես նպատակ ունի խոչընդոտել Հայաստանի տնտեսական զարգացումը և օտարերկրյա ներդրումները:
Այժմ, գնդակոծելով կառուցվող գործարանը, Ադրբեջանը բացահայտ արհամարհանք է ցուցաբերում ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ: Ավելին՝ Ադրբեջանը հետևողականորեն ապացուցում է, որ Հայաստանի Հանրապետության հետ բոլոր ուղղություններով բանակցային գործընթացներում առաջնորդվում է միմիայն ուժի ապօրինի կիրառմամբ իր ցանկալի լուծումները Հայաստանի Հանրապետությանը պարտադրելու սկզբունքով, ինչի համար նպաստող կամ խրախուսող միջավայր է ընկալում միջազգային հանրության մեղմ արձագանքը և ամենաթողությունը:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հստակ քայլեր ձեռնարկել՝ սահմանափակելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումները և վերջինիս անհիմն, անտրամաբանական և կամայական պահանջներին ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով հասնելու անընդունելի քաղաքականությունը»,- ասված է հայտարարությունում:

Баку нацелился на Ерасхский металлургический завод. МИД РА
13 июня вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз применив силу, открыли огонь по позициям ВС РА и гражданским объектам, расположенным вблизи населенного пункта Ерасх РА, сообщает РА. Министерство иностранных дел.
"Примечательно, что азербайджанская сторона вела прицельный огонь в направлении строящегося с иностранными инвестициями металлургического завода в Ерасхе. Этому предшествовали ложные обвинения Азербайджана в адрес армянской стороны по поводу строительства вышеупомянутого завода. Республика Армения ранее заявляла, что строительство завода полностью соответствует ее международным обязательствам, а ложное беспокойство Азербайджана просто направлено на то, чтобы помешать экономическому развитию Армении и иностранным инвестициям.
Теперь, обстреливая строящийся завод, Азербайджан демонстрирует открытое пренебрежение к международно признанным границам Армении, правам человека и международному праву. Более того, Азербайджан последовательно доказывает, что в переговорном процессе с Республикой Армения по всем направлениям руководствуется принципом навязывания Республике Армения желаемых им решений путем незаконного применения силы, за что воспринимает мягкую реакцию и вседозволенность международного сообщества как благоприятную или поощряющую среда.
Призываем международное сообщество предпринять четкие шаги по ограничению экспансионистских амбиций Азербайджана и его неприемлемой политики достижения безосновательных, нелогичных и произвольных требований с помощью силы и угрозы силой", - говорится в заявлении.