Հունիսի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ դիմելով ուժի կիրառման, կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության Երասխ բնակավայրի մոտ տեղակայված ՀՀ ԶՈւ դիրքերի և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը թիրախավորված կրակ է վարել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ: Սրան նախորդել էին Ադրբեջանի կեղծ մեղադրանքները հայկական կողմի հասցեին վերոնշյալ գործարանի կառուցման վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետությունը նախորդիվ արդեն հայտնել էր, որ գործարանի կառուցումը լիովին համապատասխանում է իր միջազգային պարտավորություններին, և որ Ադրբեջանի կեղծ անհանգստությունը պարզապես նպատակ ունի խոչընդոտել Հայաստանի տնտեսական զարգացումը և օտարերկրյա ներդրումները:
Այժմ, գնդակոծելով կառուցվող գործարանը, Ադրբեջանը բացահայտ արհամարհանք է ցուցաբերում ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ: Ավելին՝ Ադրբեջանը հետևողականորեն ապացուցում է, որ Հայաստանի Հանրապետության հետ բոլոր ուղղություններով բանակցային գործընթացներում առաջնորդվում է միմիայն ուժի ապօրինի կիրառմամբ իր ցանկալի լուծումները Հայաստանի Հանրապետությանը պարտադրելու սկզբունքով, ինչի համար նպաստող կամ խրախուսող միջավայր է ընկալում միջազգային հանրության մեղմ արձագանքը և ամենաթողությունը:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հստակ քայլեր ձեռնարկել՝ սահմանափակելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումները և վերջինիս անհիմն, անտրամաբանական և կամայական պահանջներին ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով հասնելու անընդունելի քաղաքականությունը»,- ասված է հայտարարությունում:

On June 13, the armed forces of Azerbaijan, once again resorting to the use of force, opened fire on the positions of the Armed Forces of the Republic of Armenia and civilian objects located near the Yeraskh settlement of the Republic of Armenia, reports the RA Foreign Ministry.
"It is noteworthy that the Azerbaijani side conducted targeted fire in the direction of the metallurgical plant being built with foreign investments in Yeraskh. This was preceded by Azerbaijan's false accusations against the Armenian side regarding the factory construction above. The Republic of Armenia has previously stated that the structure of the plant fully complies with its international obligations and that Azerbaijan's false anxiety is aimed at hindering Armenia's economic development and foreign investment.
By shelling the factory under construction, Azerbaijan shows open contempt for the internationally recognized borders of Armenia, human rights, and international law. Moreover, Azerbaijan consistently proves that in the negotiation process with the Republic of Armenia in all directions, it is guided by the principle of imposing its desired solutions on the Republic of Armenia by the illegal use of force, for which it perceives the muted reaction and permissiveness of the international community as a favorable or encouraging environment.
We call on the international community to take explicit steps to limit Azerbaijan's expansionist ambitions and its unacceptable policy of achieving groundless, illogical, and arbitrary demands through force and the threat of power," the statement said.