Հունիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը մասնակցել է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) կազմակերպության անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) առցանց հանդիպմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով Սերբիային ՍԾՏՀԿ հաջող նախագահության կապակցությամբ՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանն ընդգծել է Հայաստանի աջակցությունը կազմակերպության արդյունավետության բարձրացմանը՝ ի հայտ եկող մարտահրավերների հասցեագրման նպատակով։
Իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ մակրոտնտեսական քաղաքականությունը և օրենսդրական բարեփոխումները՝ անդրադառնալով Հայաստանում երկնիշ տնտեսական աճին և արտաքին առևտրի ծավալների էական ավելացմանը, այդ թվում՝ մի շարք ՍԾՏՀ անդամ երկրների հետ։ Նա վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հարցում՝ ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ազգային իրավազորության հիման վրա։
Վահե Գևորգյանը նշել է, որ Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները մեծապես խոչընդոտում են ՀՀ տնտեսական զարգացմանը և տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությանը: Ընդգծվել է, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքին «միջանցքի» ձևով հղում տալը ՀՀ նկատմամբ տարածքային պահանջների դրսևորում է, որը խաթարում է տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը:
Նախարարի տեղակալ Գևորգյանն ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակմանը և դրա սոցիալ-տնտեսական հետևանքներին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները և շրջափակման քաղաքականությունը, փորձելով հյուծել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ու վերջինին զրկել գոյության միջոցներից, չեն կարող հիմք դառնալ երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության համար:
Հանդիպման արդյունքում ԱԳՆԽ-ն ընդունել է մի շարք բանաձևեր և որոշումներ, ինչպես նաև հաստատել ՀՀ թեկնածությունը՝ որպես ՍԾՏՀԿ Մշակույթի աշխատանքային խմբի 2023-2025թթ. համակարգող երկիր։

"Referring to the sovereign territory of the Republic of Armenia in the form of a "corridor" is a manifestation of territorial claims;" RA Deputy Minister of Foreign Affairs
On June 13, RA Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan participated in the online meeting of the Council of Foreign Ministers of the member states of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC).
Expressing gratitude to Serbia on the occasion of the successful chairmanship of the CSTO, Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan emphasized Armenia's support for increasing the organization's efficiency in addressing emerging challenges.
In his speech, the Deputy Minister of Foreign Affairs presented the macroeconomic policy and legislative reforms of Armenia, referring to the double-digit economic growth in Armenia and the significant increase in the volume of foreign trade, including with several CSTO member countries. He reaffirmed Armenia's position on unblocking regional communication channels, based on RA sovereignty, territorial integrity, and national jurisdiction.
Vahe Gevorgyan noted that Azerbaijan's aggressive actions against Armenia's sovereignty and territorial integrity greatly hinder Armenia's economic development and regional economic cooperation. It was emphasized that referring to the sovereign territory of Armenia as a "corridor" is a manifestation of territorial claims against Armenia, which undermines regional peace and security.
Deputy Minister Gevorgyan drew attention to the ongoing blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan and its socio-economic consequences, emphasizing that Azerbaijan's aggressive actions and blockade policy, trying to exhaust the people of Nagorno-Karabakh and deprive them of their means of existence, cannot become a basis for long-term and stable peace.
As a result of the meeting, the Ministry of Foreign Affairs adopted several resolutions and decisions, as well as confirmed the candidacy of Armenia as the coordinating country of the 2023-2025 Culture Working Group.