ՀՅԴ Գերագույն ժողովը համահայկական զորաշարժի կոչ է հնչեցրել
Հայաստանի իշխանությունների որդեգրած ապազգային քաղաքականությունը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ուրացումը, ՀՀ Անկախության հռչակագրից բխող հանձնառություններից և Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորի սահմանադրական պարտականություններից հրաժարվելը, թուրք-ադրբեջանական պարտադրվող զիջումներն ընդունելու և հայ ժողովրդի ազգային պետական շահերը ստորադասելու քաղաքականությունը կործանարար է։
Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիան հանգեցնելու է նոր ցեղասպանության և Արցախի հայաթափման, հարցականի տակ է դնելու Հայաստանի պետականության ապագան։
Հայ ժողովրդի թիկունքում հակասահմանադրական ընթացքով ձեռք բերված ցանկացած պայմանավորվածություն կամ փաստաթուղթ չունի իրավական և քաղաքական լեգիտիմություն, այն հղի է նոր պատերազմի սպառնալիքով և անխուսափելիորեն ապակայունացնելու և նոր ցնցումների է տանելու ողջ տարածաշրջանը։
Հակասահմանադրական և հակապետական այս ընթացքի անհապաղ կասեցումը օրախնդիր է և համազգային առաքելություն։
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն Ժողովը ճակատագրական այս հանգրվանում ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԶՈՐԱՇԱՐԺԻ կոչ է հնչեցնում։
Սթափվելու, ընդվզելու, մեր պետության ու հայրենիքին համազգային միասնության ճակատով տեր կանգնելու վճռական պահն է։
ԱՐՑԱԽԻ ԻՆՔՆՈՐՈՇՄԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԸ ՍԱԿԱՐԿՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ Չէ
Մենք համոզված ենք՝
իշխանությունների կողմից պարտադրված պարտվողականությանն ու անզորությանն այլընտրանք կա,
հաստատում ենք՝
ներազգային համերաշխության վերահաստատումով և համահայկական ներուժով կարող ենք և պարտավոր ենք՝
Վերականգնել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը,
Վերականգնել երկրի անվտանգային համակարգը, ազգ-բանակ համազգային գիտակցումով բարձրացնել երկրի պաշտպանունակությունն ու Հայոց բանակի մարտունակությունը․
Արդյունավետ օգտագործելով միջազգային իրավունքն ու միջազգային հարթակները, համադրելով տարածաշրջանում հետապնդվող աշխարհաքաղաքական հետաքրքրությունները, Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցների զորակցությունն ու դիվանագիտական ռեսուրսները՝ պաշտպանել և առաջ տանել Հայաստանի և հայ ժողովրդի ռազմավարական շահերը,
Միջազգային իրավունքի համատեքստում մերկացնել և դատապարտել Ադրբեջանի հանցագործություններն՝ ուղղված մարդկության և կոնկրետ հայ ժողովրդի դեմ,
Կասեցնել մեր ազգային ինքնությունը քայքայող օտարածին ծրագրերը, երկրում հաստատել իրական ժողովրդավարություն, հանրային համերաշխություն և արդարություն,
Համահայկական ուժերի մեկտեղումով զորացնել Հայաստանի կարողականությունները, ստեղծել ուժեղ և մրցունակ պետություն, որն անզիջում դիմադրությամբ կկանխի թուրք-ադրբեջանական տանդեմի հետապնդած Արցախի բռնակցման, հայաթափման և Հայաստանին կենսական զիջումներ պարտադրող պանթուրքական ծրագրերը։
Աներկբա է՝ վերը նշված մարտահրավերները դիմագրավելու և ստեղծված իրավիճակում հանգուցային բեկում մտցնելու նախապայմանը ազգային իշխանության ձևավորումն է և նոր որակի պետության կառուցումը։
ՀՅԴ Հայաստանի կազմակերպությունն ու ՀՅ Դաշնակցության աշխարհասփյուռ կառույցն իրենց ողջ ներուժով լծվելու են Հայաստանի և Արցախի պաշտպանությանն ու փրկությանն ուղղված համազգային ընդվզման և դիմադրության ճակատի ձևավորմանը»։

Верховное Собрание АРФД призвало к всеармянской мобилизации
Антинациональная политика властей Армении, отрицание права на самоопределение народа Арцаха, отказ от обязательств, вытекающих из Декларации о независимости Республики Армения, и конституционных обязанностей гаранта безопасности Республики Арцах, политика принятия турецко-азербайджанских вынужденных уступок и подчинения национально-государственных интересов армянского народа разрушительна.
Продолжающаяся агрессия Азербайджана приведет к новому геноциду и обезлюдению Арцаха, поставит под вопрос будущее государственности Армении.
Любое соглашение или документ, полученный в неконституционном процессе за спиной армянского народа, не имеет юридической и политической легитимности, чреват угрозой новой войны и неизбежно дестабилизирует и приведет к новым потрясениям во всем регионе.
Немедленная приостановка этого антиконституционного и антигосударственного процесса – повестка дня и общенациональная миссия.
Верховное Собрание АРФД призывает в этот судьбоносный момент к ОБЩЕАРМЯНСКОМУ ДВИЖЕНИЮ.
Это решающий момент, чтобы взбунтоваться, встать на защиту нашего государства и Родины фронтом национального единства.
ПРАВО АРЦАХА НА САМООПРЕДЕЛЕНИЕ НЕ ПОДЛЕЖИТ ТОРГУ
Мы уверены:
Есть альтернатива навязываемому властью пораженчеству и бессилию.
Мы подтверждаем:
С подтверждением национальной солидарности и общеармянского потенциала мы можем и должны:
Восстановить триединство Армения-Арцах-Диаспора,
Восстановить систему безопасности страны, повысить обороноспособность страны и боеспособность Армянской Армии с национальным самосознанием нации-армии.
Эффективно используя международное право и международные платформы, сочетая преследуемые в регионе геополитические интересы, поддержку стратегических союзников Армении и дипломатические ресурсы для защиты и продвижения стратегических интересов Армении и армянского народа,
В контексте международного права разоблачить и осудить преступления Азербайджана против человечности и, в частности, против армянского народа.
Остановить иностранные программы, разрушающие нашу национальную идентичность, установить в стране настоящую демократию, общественную солидарность и справедливость,
Укрепление возможностей Армении за счет объединения общеармянских сил, создание сильного и конкурентоспособного государства, которое предотвратит аннексию Арцаха, обезлюдение Арцаха и преследуемые турецкой стороной пантурецкие планы навязывания Армении жизненно важных уступок -Азербайджанский тандем с бескомпромиссным сопротивлением.
Само собой разумеется, что необходимым условием решения вышеперечисленных задач и выхода из сложившейся ситуации является формирование национального правительства и строительство нового качественного государства.
Организация АРФД-Армения и всемирная структура Армянской федерации Армении приложат все свои силы к формированию общенационального фронта восстания и сопротивления, направленного на защиту и спасение Армении и Арцаха.