Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում ԼՂ-ում ագրեսիվ գործողությունների և էթնիկ զտումների իրականացման համար. ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ. «Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տևական ժամանակ է, ինչ գրեթե ամեն օր կեղծ լուրեր է տարածում Լեռնային Ղարաբաղում՝ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, ԼՂ պաշտպանության բանակի կողմից հրադադարի խախտումների վերաբերյալ:
Հատկանշական է, որ ՌԴ խաղաղապահների կողմից հրապարակվող տեղեկատվական նյութերում արձանագրվել են հրադադարի` միայն ադրբեջանական կողմից խախտումներ:
Հաշվի առնելով արդեն իսկ ավանդական դարձած ադրբեջանական փորձը՝ ուժի կիրառման հերթական գործողություններն իրականացնելուց առաջ ապահովել դրանց «տեղեկատվական նախապատրաստումը» և ապագա գործողությունների պատասխանատվությունն արհեստականորեն ի սկզբանե վերագրել մյուս կողմին՝ առկա են լրջագույն մտահոգություններ, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, ի հեճուկս իր իսկ կողմից ստանձնած բոլոր պարտավորությունների, հող է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում հերթական ագրեսիվ գործողությունների և էթնիկ զտումների իրականացման համար:
Կոչ ենք անում ՌԴ խաղաղապահ ուժերին խստագույնս հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և հետաքննել Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող բոլոր դեպքերը՝ հանրայնորեն ներկայացնելով իրերի ողջ դրությունը:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, որը ևս կարող է հավաստի և անկողմնակալ տեղեկատվություն տրամադրել ինչպես կողմերի միջև շփման գծում իրավիճակի վերաբերյալ, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ սահմանված կարգի խախտմամբ ապօրինի անցակետ տեղադրելու միջոցով Լաչինի միջանցքի գործունեության խաթարման, Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի և էլեկտրական էներգիայի մատակարարումներն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիներին և գյուղատնտեսական տեխնիկան ադրբեջանցի զինվորականների կողմից թիրախավորելու միջոցով:
Հայաստանի Հանրապետությունը վստահ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրումը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով հրատապ է և անհետաձգելի և միջազգային հանրությանը կոչ է անում աջակցել այս գործընթացին»:

Azerbaijan is preparing the ground for aggressive actions and ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh; MFA
The RA MFA issued a statement. "For a long time, the Ministry of Defense of Azerbaijan has been spreading fake news almost every day about ceasefire violations by the Nagorno-Karabakh Defense Army in Nagorno Karabakh, the area of responsibility of Russian peacekeepers.
Notably, in the information materials published by the Russian peacekeepers, violations of the ceasefire were recorded only by the Azerbaijani side.
Taking into account the already traditional Azerbaijani experience of ensuring their "informational preparation" before carrying out the following operations of the use of force and artificially assigning responsibility for future operations to the other side from the beginning, there are serious concerns that the military and political leadership of Azerbaijan, despite all the obligations undertaken by itself, prepares the ground for further aggressive actions and ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
We call on the Russian peacekeeping forces to strictly observe the ceasefire regime and investigate all the incidents reported by Azerbaijan, publicly presenting the entire situation.
At the same time, the Republic of Armenia reaffirms its position on the need to send an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh, which can also provide reliable and impartial information on the situation on the contact line between the parties, as well as on the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, which Azerbaijan caused in November 2020, by setting up an illegal checkpoint in violation of the order established by the statement of 9, disrupting the activities of the Lachin Corridor, blocking the natural gas and electric energy supplies of Nagorno-Karabakh by Azerbaijan, and targeting citizens and agricultural machinery by the Azerbaijani military.
The Republic of Armenia is sure that addressing the rights and security issues of the people of Nagorno-Karabakh within the framework of the international mechanism through the Baku-Stepanakert dialogue is urgent and urgent and calls on the international community to support this process."