Ի՞նչ են քննարկել Փաշինյանն ու Պուտինը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սոչիում հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, հայտնում է ՀՀ կառավարությունը։
«Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք, շատ ուրախ եմ այսօրվա միջոցառումների շրջանակում ևս մեկ անգամ խոսել երկկողմ հարաբերությունների ընթացիկ իրավիճակի և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, որոնց մասին մենք մանրամասն խոսել ենք նախորդ հանդիպման ընթացքում: Շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։ :
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել և շնորհավորել Ռուսաստանի գալիք օրվա առիթով, մաղթել լավագույնը Ռուսաստանի Դաշնությանը:
«Այո, իսկապես, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք և քննարկում հարցերի լայն շրջանակ: Այսօր ևս կքննարկենք երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային հարցեր: Կքննարկենք նաև ռուսական խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում` Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը, ցավոք այնտեղ հումանիտար իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Լեռնային Ղարաբաղում արդեն մի քանի ամիս չկա գազ և էլեկտրաէներգիա, Լաչինի միջանցքում իրավիճակը շարունակում է մնալ բավականին լարված: Իմիջիայլոց, պետք է ընդգծեմ, որ այժմ մթերքների մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղ իրականացվում է ռուսական խաղաղապահների աջակցությամբ, դա սահմանափակ քանակի մթերքներ են: Հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է և դա նույնպես շատ կարևոր հարց է ու վստահ եմ այսօր կքննարկենք»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Տեղի է ունեցել նաև Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստերի մասնակիցների հանդիպումը ՌԴ նախագահի հետ:

What did Pashinyan and Putin discuss?
Prime Minister Nikol Pashinyan met with the Russian Federation President, Vladimir Putin, in Sochi, the RA government reports.
"Dear Nikol Vladimiri, we meet regularly; I am thrilled to talk again about the current bilateral relations and regional issues, which we discussed in detail during the previous meeting. I am thrilled to see you," said Vladimir Putin. :
Nikol Pashinyan thanked and congratulated the upcoming Russia Day and wished the best for the Russian Federation.
"Yes, indeed, we meet regularly and discuss various issues. Today we will also discuss bilateral agenda and regional issues. We will also discuss the situation in Nagorno-Karabakh, the area of responsibility of the Russian peacekeepers; unfortunately, the humanitarian situation there remains tense. There has been no gas and electricity in Nagorno-Karabakh for several months, and the situation in the Lachin Corridor continues to be quite tense. By the way, I must emphasize that now the supplies of food to Nagorno Karabakh are carried out with the support of Russian peacekeepers; it is a limited amount of food. The humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh continues and is also a critical issue. I am sure we will discuss it today," said the RA Prime Minister.
The meeting of the participants of the sessions of the Eurasian Intergovernmental Council and the Council of Heads of Governments of the CIS with the President of the Russian Federation also took place.