Ի՞նչ են քննարկել Փաշինյանն ու Պուտինը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սոչիում հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, հայտնում է ՀՀ կառավարությունը։
«Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք, շատ ուրախ եմ այսօրվա միջոցառումների շրջանակում ևս մեկ անգամ խոսել երկկողմ հարաբերությունների ընթացիկ իրավիճակի և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, որոնց մասին մենք մանրամասն խոսել ենք նախորդ հանդիպման ընթացքում: Շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։ :
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել և շնորհավորել Ռուսաստանի գալիք օրվա առիթով, մաղթել լավագույնը Ռուսաստանի Դաշնությանը:
«Այո, իսկապես, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք և քննարկում հարցերի լայն շրջանակ: Այսօր ևս կքննարկենք երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային հարցեր: Կքննարկենք նաև ռուսական խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում` Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը, ցավոք այնտեղ հումանիտար իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Լեռնային Ղարաբաղում արդեն մի քանի ամիս չկա գազ և էլեկտրաէներգիա, Լաչինի միջանցքում իրավիճակը շարունակում է մնալ բավականին լարված: Իմիջիայլոց, պետք է ընդգծեմ, որ այժմ մթերքների մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղ իրականացվում է ռուսական խաղաղապահների աջակցությամբ, դա սահմանափակ քանակի մթերքներ են: Հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է և դա նույնպես շատ կարևոր հարց է ու վստահ եմ այսօր կքննարկենք»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Տեղի է ունեցել նաև Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստերի մասնակիցների հանդիպումը ՌԴ նախագահի հետ:

Что обсуждали Пашинян и Путин?
Премьер-министр Никол Пашинян встретился в Сочи с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, сообщает правительство РА.
«Уважаемый Никол Владимирович, мы регулярно встречаемся, я очень рад еще раз поговорить о текущем состоянии двусторонних отношений и региональных проблемах, которые мы подробно обсудили в ходе предыдущей встречи. Очень рад вас видеть», — сказал Владимир Путин.
Никол Пашинян поблагодарил и поздравил с наступающим Днем России, пожелал успехов Российской Федерации.
"Да, действительно, мы регулярно встречаемся и обсуждаем широкий спектр вопросов. Сегодня мы также обсудим двустороннюю повестку дня и региональные вопросы. Мы также обсудим ситуацию в Нагорном Карабахе, зоне ответственности российских миротворцев, к сожалению, гуманитарная ситуация там остается напряженной. В Нагорном Карабахе уже несколько месяцев нет газа и электричества, ситуация в Лачинском коридоре продолжает оставаться достаточно напряженной. Кстати, должен подчеркнуть, что сейчас поставки продовольствия в Нагорный Карабах осуществляются при поддержке российских миротворцев, это ограниченное количество продовольствия. Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе продолжается, и это тоже очень важный вопрос, и я уверен, что сегодня мы его обсудим», - сказал премьер-министр РА.
Также состоялась встреча участников заседаний Евразийского межправительственного совета и Совета глав правительств СНГ с Президентом Российской Федерации.