«Հայաստանը դիտարկում ենք որպես Արևելքն ու Արևմուտքը կապող երկիր, առևտրի երկիր»․ ՀՀ ԱԺ նախագահ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա աշխատանքային այցով Միացյալ Թագավորությունում է: Այցի ընթացքում ի պատիվ ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության՝ Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի նախագահ Սըր Լինդսի Հոյլի անունից եղել է պաշտոնական ընդունելություն: Սըր Լինդսի Հոյլը ողջունել է Հայաստանի պատվիրակության այցը, նշել, որ Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունը լավ գործընկերներ են և խոսքը փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին: Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի ելույթը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
«Նախ թույլ տվեք սրտանց շնորհակալություն հայտնել Միացյալ Թագավորություն այցելելու հրավերի համար: Համոզված եմ, որ նման այցերը կենսական նշանակություն ունեն և նպաստում են փոխըմբռնման և համագործակցության ընդլայնմանը: Իմ ցանկությունն է բրիտանական կողմին ներկայացնել Հայաստանի իրավիճակի ավելի ամբողջական պատկերը:
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև սերտ համագործակցությունը և հույս ունենք համատեղ ջանքերով ամրապնդել մեր հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Մենք շատ ուրախ ենք ողջունել Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի մասին հայտարարությունը և հուսով ենք, որ այն նոր դարաշրջան կբացի մեր երկկողմ հարաբերություններում: Թույլ տվեք ընդգծել մեր հարաբերությունների իրավական դաշտի կարևորությունը: Այս առումով առաջնային նշանակություն ունի Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ աշխատանքների ավարտը:
Ամբողջ աշխարհի համար այն հեռանկարը, որ հետխորհրդային պետությունը կընդունի իրական ժողովրդավարական ընտրություններ և կմերժի օրուելյան ֆարսը, որը տեղի է ունենում ժողովրդավարության անվան տակ, առնվազն զարմանալի պետք է լինի: Այնուամենայնիվ, ես հպարտությամբ պնդում եմ, որ Հայաստանն ընտրել է հենց այդ ճանապարհը: Չնայած մեր առջև ծառացած մարտահրավերներին, մենք անսասան ենք մեր համոզմունքի մեջ, որ ժողովրդավարությունը լավագույն քաղաքական կառույցն է մարդկային ներուժն իր բազմազան ձևերով բացահայտելու համար:
Հիմա թույլ տվեք կենտրոնանալ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա: Ինչպես հավանաբար գիտեք, 2018 թվականին մեր երկրում տեղի ունեցավ թավշյա հեղափոխություն: Այս ոչ բռնի գործողության շնորհիվ հայ ժողովուրդը կողմնորոշվեց իր ապագայի հարցում, մերժեց մեր երկիրն ավելի քան երկու տասնամյակ կառավարող իշխանություններին և ազատ ընտրություններում ընտրեց նոր խորհրդարան՝ իր պետության շահերը պաշտպանելու համար:
Հայաստանը լիովին հանձնառու է հետագա ժողովրդավարական բարեփոխումներին քաղաքական և տնտեսական կյանքի բոլոր ոլորտներում, ներառյալ՝ զինված ուժերը և դատական համակարգը: Նույնիսկ 2020 թվականի 44-օրյա սարսափելի պատերազմից հետո մեր ժողովուրդն արտահերթ ընտրություններում քվեարկեց ներկա իշխանությունների օգտին՝ համարելով, որ նրանք միակ ուժն են, որն ունակ է իրեն առաջնորդել ժողովրդավարության ճանապարհով, հիմնարար իրավունքների և ազատությունների ապահովման, ներառական հասարակության ստեղծման և բոլորի բարգավաճման ճանապարհով:
Վերջին բանաձևերում Եվրոպական խորհրդարանը բարձր է գնահատում Հայաստանի էվոլյուցիան: Նշվում է, որ երկրի պայքարը հանցավորության և կոռուպցիայի դեմ այն դարձրել է տարածաշրջանի ամենաանվտանգ երկրներից մեկը: Ավելին, մեր երկիրը հիշատակվում է կանանց հզորացման համար, հատկապես բոլոր մակարդակներում որոշումների կայացման համատեքստում:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ապա բանաձևերում ընդգծվում է 2018 թվականից ի վեր երկրի արձանագրած էական առաջընթացը, ինչը երկիրը բնութագրում է որպես ժողովրդավարության տարածաշրջանային առաջնորդ: Մասնավորապես, բարձր են գնահատվել վերջին երկու ընտրությունները: Եվրոպական խորհրդարանը ճանաչել է քաղաքական ֆինանսավորման համակարգի ամբողջականության ապահովման և քաղաքական կուսակցությունների թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարձրացման ջանքերը:
Իր վերջին զեկույցում Freedom House-ը նշել է նաև 2022 թվականին մեր երկրի կողմից ձեռք բերված ժողովրդավարական նվաճումները՝ ընդգծելով ՀԿ-ների և լրատվամիջոցների ոլորտում առաջընթացը և նշելով, որ այն տարանցիկ երկրների շարքում միակ երկիրն էր, որն առաջ է անցել մեկից ավելի ցուցանիշներով: Զեկույցում նաև ճանաչվում են այն հսկայական մարտահրավերները, որոնց բախվում է մեր երկիրը՝ ի դեմս Ադրբեջանի:
Ճիշտ է, դեռ շատ անելիքներ կան, սակայն Հայաստանի կառավարությունը հստակ է իր տեսլականում և հաստատակամ է իր առջև դրված առաքելությունը կատարելու վճռականության մեջ: Հայաստանը վճռական է բարգավաճելու անվտանգ և խաղաղ տարածաշրջանում, որն անկախ է արտաքին ցանկացած սպառնալիքից: Մենք ոչ մի տարածքային պահանջ չունենք մեր հարևանների նկատմամբ: Մենք ձգտում ենք պաշտպանել մեր ինքնիշխանությունը և ապահովել մեր երկրի անվտանգությունը: Սրանք են մեր հիմնական սկզբունքներն ու մեր մանդատի էությունը:
Բայց մենք ավելիին ենք ձգտում: Մենք Հայաստանը դիտարկում ենք որպես հսկայական չօգտագործված ներուժ ունեցող խաչմերուկ՝ Արևելքն ու Արևմուտքը կապող երկիր, առևտրի երկիր, որի շնորհիվ ժողովուրդները միավորվում են, իսկ թշնամանքը հանդարտվում է: Շնորհակալ եմ ուշադրության համար»:

"We consider Armenia as a country connecting the East and the West, a country of trade;" Chairman of the RA NA
The delegation led by RA NA Speaker Alen Simonyan is on a three-day working visit to the United Kingdom. During the visit, in honor of the delegation led by the Speaker of the RA National Assembly, there was an official reception on behalf of the Speaker of the House of Commons of the United Kingdom Parliament, Sir Lindsay Hoyle. Sir Lindsay Hoyle welcomed the visit of the Armenian delegation, noted that Armenia and the United Kingdom are good partners, and conveyed the message to the RA NA Speaker Allen Simonyan. We present the speech of the head of the Armenian Parliament in total.
"First of all, let me thank you from the bottom of my heart for the invitation to visit the United Kingdom. Such visits are vital and contribute to expanding mutual understanding and cooperation. I would like to present a complete picture of the situation in Armenia to the British side.
We value the close cooperation between Armenia and the United Kingdom and hope to strengthen our relations in all areas of mutual interest through joint efforts.
We are delighted to welcome the announcement of the start of strategic dialogue between Armenia and Great Britain, and we hope that it will open a new era in our bilateral relations. I'd like to emphasize the importance of the legal framework of our relationship. In this regard, you must complete the work on the Comprehensive and Extended Partnership Agreement.
For the rest of the world, the prospect of a post-Soviet state accepting genuine democratic elections and rejecting the Orwellian farce that goes on in the name of democracy must be surprising. However, I proudly claim that Armenia has chosen that very path. Despite our challenges, we are unwavering in our belief that democracy is the best political structure to unleash human potential in its many forms.
Now let me focus on the events taking place in Armenia. As you probably know 2018, a velvet revolution took place in our country. Thanks to this non-violent action, the Armenian people decided their future, rejected the authorities that ruled our country for more than two decades and elected a new parliament in free elections to protect the interests of their state.
Armenia is fully committed to further democratic reforms in all spheres of political and economic life, including the armed forces and the judiciary. Even after the terrible 44-day war of 2020, our people voted for the current authorities in the extraordinary elections, believing that they are the only force capable of leading them on the path of democracy, the provision of fundamental rights and freedoms, the creation of an inclusive society and the prosperity of all.
In recent resolutions, the European Parliament highly appreciates the evolution of Armenia. It is said that the country's fight against crime and corruption has made it one of the safest countries in the region. Furthermore, our country is noted for empowering women, especially in the context of decision-making at all levels.
As for democratic reforms, the resolutions highlight the country's significant progress since 2018, which characterizes the country as a regional leader in democracy. In particular, the last two elections were highly appreciated. The European Parliament recognized efforts to ensure the integrity of the political financing system and increase the transparency and accountability of political parties.
In its latest report, Freedom House also noted the democratic achievements of our country in 2022, highlighting progress in the field of NGOs and the media and noting that it was the only country among transit countries to advance in more than one indicator. The report also recognizes the enormous challenges our country faces in the face of Azerbaijan.
Indeed, there is still much to be done, but the Armenian government is transparent in its vision and steadfast in its determination to fulfill its mission. Armenia is determined to thrive in a safe and peaceful region independent of any external threat. We have no territorial claim to our neighbors. We strive to protect our sovereignty and ensure the security of our country. These are our core principles and the essence of our mandate.
But we strive for more. We see Armenia as a crossroads with substantial untapped potential, a land connecting East and West, a land of trade that unites peoples and calms enmity. Thank you for your attention."